statystyki

Gdzie są LEGO z dawnych lat?

autor: Patryk Słowik, Kamila Dzierzgowska21.12.2018, 07:05; Aktualizacja: 21.12.2018, 08:50
Dziś rozrywka nastawiona jest na łatwość, konsumpcję i szybkość. Nie bez powodu Lego postanowiło wejść w rynek cyfrowy i klocki można układać także w smartfonie

Dziś rozrywka nastawiona jest na łatwość, konsumpcję i szybkość. Nie bez powodu Lego postanowiło wejść w rynek cyfrowy i klocki można układać także w smartfonieźródło: ShutterStock

Przed świętami Bożego Narodzenia w każdej sekundzie na świecie sprzedawanych jest prawie 30 zestawów Lego. Żółte ludziki opanowały świat. Ale duńskie klocki to także przykład, że kreatywność wśród dzieci – i niestety przede wszystkim wśród rodziców – umiera

Niedawno kupiliśmy komuś na prezent zestaw Lego. Szpital. 871 elementów, w pakiecie licząca 180 stron instrukcja. Jeszcze dwie dekady temu wytyczne do zestawów składających się z od 880 do 1100 klocków miały od 46 do 54 stron. Na ilustracjach pokazywano tylko najważniejsze kroki, pomagające ułożyć z rozsypanych cegiełek zabawkę widniejącą na pudełku. Dziś składający jest prowadzony za rękę. W przypadku niektórych instrukcji rysunki klocków mają naturalną wielkość – można przyłożyć do nich dany element i porównać rozmiar. Skąd ta zmiana?

Nasze dzieci to największe pierdoły na świecie? Hodujemy zombi, które nie wiedzą kim są >>>>

– Miało to na celu ułatwienie budowania. Dzieci mają teraz dużo więcej rzeczy, które mogą odwrócić ich uwagę. Producenci doszli do wniosku, że maluchy nie mogą zbyt szybko zniechęcić się do zabawy Lego, uznać, że to za trudne, i rzucić zabawki w kąt – wyjaśnia Marek „M_Longer” Markiewicz, AFOL (Adult Fan of Lego, czyli dorosły fan Lego). On sam od dawna jest na innym poziomie zaawansowania – ma ponad 130 tys. klocków, z których tworzy budowle wymyślone przez siebie, a nie przez producenta.

Zapomnij o instrukcji

Dzieciaki zniechęcają się bardzo szybko. Jeden z pracowników sieci sklepów Smyk mówi nam, że co rusz trafia na niezadowolonych rodziców, którzy kupili swoim pociechom klocki. Dzieci zaś nie potrafią ich ułożyć.

– Pytam, czy brakuje jakichś elementów. A może część jest uszkodzona... Okazuje się, że nic z tych rzeczy. Zdarza się, choć coraz rzadziej, że instrukcja w którymś miejscu pozostawia zbyt duże pole do własnego działania, a nie pod szablon. Dzieci się gubią i denerwują, rodzice więc również zaczynają się denerwować. Zamiast wspólnie usiąść i zastanowić się, który element teraz by pasował, część przychodzi z reklamacją do sklepu – wyjaśnia nasz rozmówca.

Eksperci wskazują, że choć łatwo postawić tezę o tym, iż to dzieci są coraz mniej kreatywne, to przecież nie najmłodsi są tu winni, lecz rodzice. Instrukcja stanowi substytut dla czasu, który dorosły powinien poświęcić swej latorośli, by wspólnie złożyć klocki. Samodzielne odtwarzanie naszkicowanych modeli nie rozwinie bowiem wyobraźni malucha. Ta budzi się dopiero w chwili zamknięcia instrukcji. Najmłodsi potrzebują jednak dodatkowego bodźca – wsparcia rodzica i wskazania, że żółte kwiatki mogą być też gwiazdą na niebie.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (1)

  • metodyk(2018-12-21 08:07) Zgłoś naruszenie 31

    Patologia. Badania nad kreatywnością dzieci wskazują, że kreatywność spada wraz z wiekiem. Do 7, lub 8 roku życia dzieci jeszcze są kreatywne, ale środowisko - urządzenie sal, ławki, nakazy i zakazy od nauczyciela i regulaminów szkoły szybko zabijają kreatywność. Później jest już tylko gorzej. Z drugiej strony, badacze literatury stwierdzają w niektórych teoriach, że kreatywność nie istnieje, można tylko ulepszyć i skopiować. Co do psychologów, od dopiero 60 lat zajmują się tym, czym jest kreatywność. Najlepszą jednak odpowiedzią przez nich jest powszechnie znane rozwiązywanie problemów, natomiast w wątpliwość poddaje się ich logiczność, lub skuteczność. A w piramidzie umiejętności systemu edukacyjnego w Stanach Zjednoczonych jest twórczość i ocena / krytyka własnej twórczości. Jednak z tą piramidą jest tak samo jak z potrzebami Maslova, większość utyka na pierwotnych potrzebach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie