Zmiana politycznego kursu. Reintegracja Mołdawii możliwa? [OPINIA]

autor: Dr Piotr Oleksy19.12.2018, 07:19; Aktualizacja: 19.12.2018, 08:27
Kiszyniów, Mołdawia

ostatnich latach pełnię władzy w Naddniestrzu przejęli oligarchowie kierujący holdingiem Sheriff. Ich potęga wyrosła dzięki warunkom państwa nieuznawanego. Jego dalsze istnienie jest gwarancją zachowania wpływów i możliwości. Mołdawska elita od zawsze pilnuje zaś, by być panem na własnym podwórku.źródło: ShutterStock

Władze Mołdawii, która do niedawna była uważana za prymusa integracji europejskiej, zapowiedziały zmianę politycznego kursu. Czy odwrót od Zachodu może zaowocować rozwiązaniem konfliktu z separatystycznym Naddniestrzem?

Naddniestrzańska Republika Mołdawska powstała w czasie, gdy rozpadał się ZSRR. O ile młode elity Mołdawii opowiedziały się za kulturową rumunizacją kraju oraz niezależnością od Moskwy, to dyrektorzy wielkich fabryk z lewego brzegu Dniestru zmobilizowali ludność do walki w obronie radzieckiej rzeczywistości. Rozłam przypieczętowała wojna z 1992 r., wygrana przez separatystów dzięki pomocy rosyjskiej 18. Armii. I tak już ponad ćwierć wieku jakieś 400 km od polskich granic z powodzeniem funkcjonuje nieuznawane państwo ze stolicą w Tyraspolu.

Konflikt między dwiema stronami nie jest bardzo intensywny. Napięcie społeczne jest tu o wiele mniejsze niż w przypadku Abchazji, Osetii Płd. czy nawet Kosowa. Niemniej rozmowy o reintegracji Mołdawii od lat przypominają raczej rytualny taniec niż realne negocjacje. I to mimo że cała społeczność międzynarodowa, włącznie z Rosją, opowiada się za zjednoczeniem Naddniestrza z państwem macierzystym.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie