statystyki

Odbudowy Pałacu Saskiego nie będzie? Platforma chce sama meblować Warszawę

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak08.11.2018, 07:30; Aktualizacja: 08.11.2018, 08:27
Grunt pod Grobem Nieznanego Żołnierza (który jest pozostałością Pałacu Saskiego) mimo przejęcia samego placu Piłsudskiego przez rząd wciąż należy do miasta.

Grunt pod Grobem Nieznanego Żołnierza (który jest pozostałością Pałacu Saskiego) mimo przejęcia samego placu Piłsudskiego przez rząd wciąż należy do miasta.źródło: ShutterStock

Władze stolicy krytykują pomnik Lecha Kaczyńskiego. Chcą zablokować prezydencką inicjatywę odbudowy Pałacu Saskiego.

– To jest teren miejski i nie wyobrażam sobie, by ktokolwiek mógł cokolwiek planować bez porozumienia z miastem. Inaczej będzie to zwykłe bezprawie – tak sprawę w rozmowie z DGP komentuje Rafał Trzaskowski, który niedługo złoży ślubowanie i obejmie fotel prezydenta Warszawy.

To ważna deklaracja przyszłego włodarza w kontekście niedawnej zapowiedzi płynącej z Pałacu Prezydenckiego. Zgodnie z nią 11 listopada Andrzej Duda ma ogłosić „w symboliczny sposób” odbudowę Pałacu Saskiego. Wstępny plan przedsięwzięcia wraz z harmonogramem miałby zostać przedstawiony w kolejnych tygodniach. Z wyliczeń stowarzyszenia Saski2018 wynika, że koszt odbudowy pałacu to ponad 262 mln zł.

Rząd skutecznie przejął większość terenów najbardziej reprezentacyjnego placu stolicy, ustanawiając tam „teren zamknięty”. Dzięki temu w kwietniu, mimo oporów władz stolicy, stanął tam pomnik smoleński, a wczoraj – tuż przy Dowództwie Garnizonu Warszawa – mieszkańcy po raz pierwszy mogli ujrzeć ponad sześciometrowy pomnik Lecha Kaczyńskiego. Oficjalne odsłonięcie nastąpi 10 listopada.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • Jak będzie wyglądać IV Rzesza(2018-11-08 08:57) Zgłoś naruszenie 124

  Macron chce uczcić marszałka Petaina, skazanego na śmierć za kolaborację z Hitlerem, aż CRIF zareagował. W Polsce PO (Komorowski) czcił Jaruzelskiego itp komunisówi, a dziś chroni SBków, o Niemczech nie wspomnę.

  Odpowiedz
 • Grzymała(2018-11-08 14:12) Zgłoś naruszenie 75

  Jakiego faszyzmu? Ja czuję się obrażona. Dziesiątki tysięcy ludzi w pochodzie to faszyści?

  Odpowiedz
 • hipokryzja do kwadratu(2018-11-09 09:03) Zgłoś naruszenie 22

  Idę sobie za transparentem białej rasy. Ale nie... nie jestem rasistą. Idę sobie za falangą. Ale nie... nie jestem faszystą. No przecież ja tego transparentu nie trzymam. Nie... ja wcale nie krzyczałem żadnych haseł. Tam było tylko kilku faszystów. To oni krzyczeli! To oni nieśli transparenty. Ja sobie grzecznie szedłem...

  Odpowiedz
 • Anonimtoja(2018-11-14 10:14) Zgłoś naruszenie 01

  Mniejszości typu Waltz , Trzaskowski próbują narzucić wolę większości Polaków.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie