statystyki

Sukcesy Zielonych mogą wpłynąć na naszą gospodarkę

autor: Rafał Hirsch24.10.2018, 07:42; Aktualizacja: 24.10.2018, 07:42
Po wielu latach na marginesie Zieloni wkraczają do głównego nurtu.

Po wielu latach na marginesie Zieloni wkraczają do głównego nurtu.źródło: ShutterStock

Ostatnie dni przyniosły kilka wskazówek, w którą stronę może zmierzać polityka UE w nieodległej przyszłości.

Mamy nowy trend w polityce w Europie Zachodniej. Ten trend to nagły wzrost popularności partii nazywanych proekologicznymi. Można uznać, że partie te w końcu, po wielu latach przebywania na dość barwnych politycznych marginesach, wchodzą do głównego nurtu. To oznacza, że pomysły i postulaty, które te partie prezentują, także wchodzą do mainstreamu, czyli odnosić się do nich będą musiały także inne duże ugrupowania. Będą one mogły te postulaty przejmować i przedstawiać jako swoje własne. Co najważniejsze, rośnie prawdopodobieństwo, że w kwestiach tych łatwiej będzie teraz podejmować decyzje polityczne. A takie decyzje mają moc przekształcania rzeczywistości, która otacza nas i gospodarkę.

Najgłośniejszy sukces Zielonych to drugie miejsce w wyborach w Bawarii, gdzie wyprzedzili SPD, uzyskując 17,5 proc. głosów i wygrywając wybory w Monachium. Ale nie jest to sukces jedyny. W marcu w wyborach samorządowych w Holandii partia GroenLinks uzyskała największy przyrost liczby radnych. Jednocześnie wygrała te wybory w Amsterdamie, Nijmegen i Utrechcie, a w Hadze i Rotterdamie poprawiła swój wynik. W październikowych wyborach lokalnych w Belgii Zieloni zajęli drugie miejsce w Brukseli i Antwerpii. We Flandrii siedmiokrotnie – z 3 do 21 – zwiększyli liczbę radnych. W Walonii powiększyli stan posiadania z 24 do 44 mandatów. W Luksemburgu Zieloni zajęli wprawdzie dopiero czwarte miejsce, ale uzyskali wyraźnie lepszy wynik niż pięć lat wcześniej.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie