Pociski znaleziono w poniedziałek po południu. Sztab kryzysowy, w którego skład weszli m.in. władze miasta, saperzy, policja i straż pożarna, zdecydował wtedy o ewakuacji mieszkańców pobliskich bloków i domów jednorodzinnych w promieniu 500 metrów od znaleziska.

Jak podaje podlaska policja, ewakuowano ponad 2 tys. osób. Na czas podnoszenia i zabezpieczania niewybuchów zablokowano też ruch. Akcja saperów zakończyła się kilkanaście minut po godz. 21. "Ruch drogowy został wznowiony. Teraz policjanci pomagają ludziom bezpiecznie wrócić do domów" - poinformowała Edyta Wilczyńska z podlaskiej policji.

W pobliżu znaleziska znajduje się też powiatowy szpital. Tam zdecydowano o tzw. wewnętrznej ewakuacji - personel i pacjenci musieli się przenieść w najdalszą część budynku. Wcześniej ewakuowano galerię handlową.

Jak podawała wcześniej policja, pociski mają długość 0,6 metra. Po ich podniesieniu i zabezpieczeniu saperzy z Orzysza "wywieźli pociski na swój teren, w bezpieczne miejsce, na poligon".(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska