statystyki

Wybory w Brazylii: Najważniejsze od 1985 r., kiedy wojskowi oddali władzę w kraju

autor: Jakub Kapiszewski04.10.2018, 07:10; Aktualizacja: 04.10.2018, 07:47
Pomnik Chrystusa Odkupiciela, Rio de Janeiro, Brazylia

Wygrana w wyborach będzie dopiero początkiem. – Ktokolwiek wygra, będzie musiał zbudować koalicję w parlamencie, a ten zwykle jest mocno rozdrobniony.źródło: ShutterStock

W niedzielę odbędą się wybory, najważniejsze od 1985 r., kiedy wojskowi oddali władzę w kraju.

O wadze tych wyborów świadczy fatalna sytuacja w kraju. Gospodarka nie może się pozbierać po recesji z lat 2014–2016. Bezrobocie oscyluje wokół 12 proc. Inwestycje nie chcą ruszyć. Finanse publiczne są w opłakanym stanie. Przestępczość gwałtownie rośnie; aż siedem brazylijskich miast znajduje się na liście 20 najbardziej niebezpiecznych na świecie.

Brazylijczycy są zdegustowani degrengoladą klasy politycznej. Trudno to nazwać inaczej, skoro skompromitowanych jest trzech ostatnich prezydentów kraju: jeden odsiaduje 12-letni wyrok za korupcję (Luiz Lula da Silva rządził w latach 2003–2011), jego poprzednik został odwołany ze stanowiska z tego samego powodu (Dilma Rousseff, 2011–2016), a obecnemu udało się uniknąć postawienia przed sąd tylko dzięki wsparciu parlamentu (Michel Temer, prezydent od 2016 r.).

Korupcyjne tornado zmiotło nie tylko lokatorów Palácio da Alvorada. Od kilku lat w kraju toczy się gigantyczne dochodzenie znane jako „lava jato” („myjnia samochodowa”). O skali korupcji w polityce niech świadczy to, że w kręgu zainteresowania śledczych znalazło się 40 proc. parlamentarzystów. W tej sytuacji trudno się dziwić Brazylijczykom, że chcą w fotelu głowy państwa zobaczyć kogoś, kto zerwie z patologią. Według sondaży mieszkańcy za kogoś takiego uważają 68-letniego Jaira Bolsonarę, który według najnowszego sondażu firmy Ibope cieszy się poparciem 31 proc. elektoratu.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie