Bukareszt goni Budapeszt i Warszawę. Bruksela chce nawrócić Rumunię

autor: Magdalena Cedro04.10.2018, 07:10; Aktualizacja: 04.10.2018, 07:14
Socjaliści zaś mają poprzeć rezolucję na temat praworządności w Rumunii, nawet jeśli będzie ona zawierać wniosek o uruchomienie art. 7.

Socjaliści zaś mają poprzeć rezolucję na temat praworządności w Rumunii, nawet jeśli będzie ona zawierać wniosek o uruchomienie art. 7.źródło: ShutterStock

Bruksela jest gotowa użyć wszelkich środków, by nawrócić Rumunię na drogę praworządności.

Według Fransa Timmermansa jedną z możliwości jest skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE. Wiceprzewodniczący KE zapowiedział to w poniedziałek podczas obrad komisji wolności obywatelskich w europarlamencie. Co prawda, nie powtórzył swojej zapowiedzi podczas wczorajszej debaty na posiedzeniu plenarnym PE, ale podkreślał, że KE jest zdeterminowana, by podjąć zdecydowane kroki.

Skargę do unijnego trybunału Komisja testuje właśnie na Polsce; wniosek wczoraj trafił do Luksemburga. Nie jest tajemnicą, że to właśnie Timmermans zabiegał u komisarzy o uruchomienie wobec Warszawy procedury o naruszenie wspólnotowego prawa. W przypadku Rumunii możliwości nawracania na drogę praworządności jest więcej. Bukareszt wciąż czeka na wejście do strefy Schengen i zniesienie kontroli granicznych. Komisja zapowiadała też zakończenie w 2019 r. mechanizmu współpracy i weryfikacji, który został ustanowiony po wstąpieniu Rumunii i Bułgarii do UE w 2007 r.

W momencie ich akcesji Bruksela wciąż miała wątpliwości, czy systemy zwalczania korupcji w obu krajach działają skutecznie, dlatego postanowiła badać stan reform i umieszczać wnioski w rocznym raporcie. Przez lata chwaliła Rumunię za ustanowienie wzorcowej w jej opinii Narodowej Dyrekcji Antykorupcyjnej (DNA). Na mocy ostatnich zmian jej szefowa Laura Codruța Kövesi została jednak odwołana. To jedna z wielu reform, które mogą doprowadzić do demontażu systemu walki z nadużyciami.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • obserwator(2018-10-04 09:05) Zgłoś naruszenie 62

    Holendrzy, Belgowie potracili swoje wpływy kolonialne, to teraz chcą zrobić kolonie z państw na wchód od nich

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie