Bukareszt goni Budapeszt i Warszawę. Bruksela chce nawrócić Rumunię

autor: Magdalena Cedro04.10.2018, 07:10; Aktualizacja: 04.10.2018, 07:14
Socjaliści zaś mają poprzeć rezolucję na temat praworządności w Rumunii, nawet jeśli będzie ona zawierać wniosek o uruchomienie art. 7.

Socjaliści zaś mają poprzeć rezolucję na temat praworządności w Rumunii, nawet jeśli będzie ona zawierać wniosek o uruchomienie art. 7.źródło: ShutterStock

Bruksela jest gotowa użyć wszelkich środków, by nawrócić Rumunię na drogę praworządności.

Według Fransa Timmermansa jedną z możliwości jest skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE. Wiceprzewodniczący KE zapowiedział to w poniedziałek podczas obrad komisji wolności obywatelskich w europarlamencie. Co prawda, nie powtórzył swojej zapowiedzi podczas wczorajszej debaty na posiedzeniu plenarnym PE, ale podkreślał, że KE jest zdeterminowana, by podjąć zdecydowane kroki.

Skargę do unijnego trybunału Komisja testuje właśnie na Polsce; wniosek wczoraj trafił do Luksemburga. Nie jest tajemnicą, że to właśnie Timmermans zabiegał u komisarzy o uruchomienie wobec Warszawy procedury o naruszenie wspólnotowego prawa. W przypadku Rumunii możliwości nawracania na drogę praworządności jest więcej. Bukareszt wciąż czeka na wejście do strefy Schengen i zniesienie kontroli granicznych. Komisja zapowiadała też zakończenie w 2019 r. mechanizmu współpracy i weryfikacji, który został ustanowiony po wstąpieniu Rumunii i Bułgarii do UE w 2007 r.

W momencie ich akcesji Bruksela wciąż miała wątpliwości, czy systemy zwalczania korupcji w obu krajach działają skutecznie, dlatego postanowiła badać stan reform i umieszczać wnioski w rocznym raporcie. Przez lata chwaliła Rumunię za ustanowienie wzorcowej w jej opinii Narodowej Dyrekcji Antykorupcyjnej (DNA). Na mocy ostatnich zmian jej szefowa Laura Codruța Kövesi została jednak odwołana. To jedna z wielu reform, które mogą doprowadzić do demontażu systemu walki z nadużyciami.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • obserwator(2018-10-04 09:05) Zgłoś naruszenie 62

    Holendrzy, Belgowie potracili swoje wpływy kolonialne, to teraz chcą zrobić kolonie z państw na wchód od nich

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie