statystyki

Liberalizm umarł. Nikt nie chce być liberałem, bo to oznacza polityczną marginalizację.

autor: Sebastian Stodolak23.09.2018, 20:00
Koalicja Obywatelska łączy wszystkie możliwe idee – oprócz liberalnej.

Koalicja Obywatelska łączy wszystkie możliwe idee – oprócz liberalnej.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Dawid Zuchowicz Agencja Gazeta

Grzegorz Schetyna wraz z Katarzyną Lubnauer i Barbarą Nowacką budują politycznego Frankensteina. Koalicja Obywatelska łączy wszystkie możliwe idee – oprócz liberalnej.

L iberalizm umarł. Nikt nie chce być liberałem, bo to oznacza polityczną marginalizację. Na konferencjach i kongresach można gorliwie deklarować chęć walki z populizmem partii rządzącej, wskazując jako jeden z jego przejawów program 500+, jednocześnie zapowiadając... utrzymanie świadczeń po wygranych wyborach. – Zrobimy to samo, tylko lepiej! – w tego typu enuncjacjach na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy celowali liczni przedstawiciele PO.

Taka postawa po stronie partii, która kiedyś określała się jako liberalna, może zaskakiwać. Powinna przecież na sztandarach nieść walkę z socjalizmem albo obskurantyzmem i totalizmem (jeśli jest liberalna także obyczajowo i politycznie), a za wroga mieć enigmatyczny „populizm”, pojęcie-pałkę, definiowane albo w sposób arbitralny („Kim są populiści? To nasi przeciwnicy!”) albo sprowadzane do trywialnej konstatacji, że każdy polityk jest populistą, gdyż schlebia wyborcom.

Magazyn DGP

Magazyn DGP

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nieodwoływanie się w sposób jasny i rzeczowy do idei liberalizmu przez jedyną partię, która może stanowić polityczną przeciwwagę dla narodowo-socjalnego PiS, da się wyjaśnić tylko w jeden sposób: filozofia, która w 2007 r. zapewniła wyborcze zwycięstwo PO, odeszła w niebyt.

Kiedyś to było...

Rok 2018 upływa nad Wisłą pod znakiem ideowego synkretyzmu, a Koalicję Obywatelską najlepiej chyba określić mianem politycznego Frankensteina. Budując porozumienie PO z Nowoczesną i Inicjatywą Polską, Grzegorz Schetyna stworzył projekt tak programowo pojemny, że trudno zliczyć idee, które się w nim mieszczą. Znalazło się w nim miejsce nawet dla skrajnie lewicowej Barbary Nowackiej. Wyznaje ona w wywiadach, że „przebiła się do liberałów” z KO z „postulatami budowy państwa sprawiedliwego. W zaprezentowanym programie jest i bezpłatna komunikacja, i żywienie w szkołach, i czyste powietrze, i wolne od klauzuli sumienia gabinety ginekologiczne oraz apteki”. Nie wymienia jednak wszystkiego, co KO chce fundować obywatelom – jest jeszcze in vitro, siłownie plenerowe, dofinansowanie biletów do teatru i preferencyjne kredyty dla przedsiębiorców. Postulaty liberalne, owszem, pojawiają się, ale sprowadzają się w zasadzie do większej decentralizacji.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (6)

 • Wredna miernota(2018-09-23 21:38) Zgłoś naruszenie 91

  Ja się do polityki nie wybieram. Za margines społeczny tzn. gorszy sort, kastę, przedsiębiorcę (tfu! prywaciarza!), zdrajcę nie biorącego 500+, etc. i tak mnie "prawdziwi Polacy katolicy" mają. Więc zupełnie spokojnie mogę się przyznać, że jestem liberałem. W starym smithsowskim wydaniu. Z wiarą w powszechną świecką edukację, rozwiewajacą upiory głupoty. W to, że podatki służą ściągnięciu daniny, nie dawaniu ulgi lub przywileju. Że wolny rynek i wolność słowa to podstawa. A państwo może wkraczać na rynek tylko by zwalczać nieuczciwą konkurencję i tendencje monopolistyczne.

  Odpowiedz
 • kolesiom i oszustom już dziękujemy(2018-09-24 05:14) Zgłoś naruszenie 84

  To nie idea liberalizmu gospodarczego się skompromitowała, tylko kolesiostwo PełOwców i oddawanie Polski pod niemiecki zabór. Przecież Donald T. był chopcem na posyłki Merkelowej. Kopaczowa tak samo, z tą różnicą, że nie chłopcem. Pozostała część skoligowanej z PełO opozycji jest tak samo skompromitowana. Partia Petru? :)))))) Wygra może na 6 króli. A może żyto-komuna :)))) Na szczęście dla partii rządzącej ta cała opozycja nie zorientowała się, że już dawno społeczeństwo wyrzuciło ją na śmietnik historii.

  Odpowiedz
 • o to chodzi(2018-09-23 22:48) Zgłoś naruszenie 56

  Toż faszyzująca PiS-o bolszewia, rządząca z błogosławieństwem KC EPiSkopatu, tworzy prawo niszczące prawo społeczeństwa do wyboru. W TvPis trwa przygotowanie suwerena do śmiertelnego boju i czekającej go nędzy. Maszerować z modlitwą na ustach do biedy - oto przesłanie parafialnej PiS.

  Odpowiedz
 • Ha ha(2018-09-24 12:27) Zgłoś naruszenie 43

  Frustracja od "wredna miernota" wyłazi jak słoma z butów liberalnej pychy.

  Odpowiedz
 • SF(2018-10-14 12:16) Zgłoś naruszenie 31

  Liberałów nienawidziły najgorsze, najbardziej opresyjne ideologie w dziejach świata: faszyści, komuniści, katolicy i islamiści. To najlepszy dowód na to, że liberalizm jest po prostu dobry.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie