statystyki

Liberalizm umarł. Nikt nie chce być liberałem, bo to oznacza polityczną marginalizację.

autor: Sebastian Stodolak23.09.2018, 20:00
Koalicja Obywatelska łączy wszystkie możliwe idee – oprócz liberalnej.

Koalicja Obywatelska łączy wszystkie możliwe idee – oprócz liberalnej.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Dawid Zuchowicz Agencja Gazeta

Grzegorz Schetyna wraz z Katarzyną Lubnauer i Barbarą Nowacką budują politycznego Frankensteina. Koalicja Obywatelska łączy wszystkie możliwe idee – oprócz liberalnej.

L iberalizm umarł. Nikt nie chce być liberałem, bo to oznacza polityczną marginalizację. Na konferencjach i kongresach można gorliwie deklarować chęć walki z populizmem partii rządzącej, wskazując jako jeden z jego przejawów program 500+, jednocześnie zapowiadając... utrzymanie świadczeń po wygranych wyborach. – Zrobimy to samo, tylko lepiej! – w tego typu enuncjacjach na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Krynicy celowali liczni przedstawiciele PO.

Taka postawa po stronie partii, która kiedyś określała się jako liberalna, może zaskakiwać. Powinna przecież na sztandarach nieść walkę z socjalizmem albo obskurantyzmem i totalizmem (jeśli jest liberalna także obyczajowo i politycznie), a za wroga mieć enigmatyczny „populizm”, pojęcie-pałkę, definiowane albo w sposób arbitralny („Kim są populiści? To nasi przeciwnicy!”) albo sprowadzane do trywialnej konstatacji, że każdy polityk jest populistą, gdyż schlebia wyborcom.

Magazyn DGP

Magazyn DGP

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Nieodwoływanie się w sposób jasny i rzeczowy do idei liberalizmu przez jedyną partię, która może stanowić polityczną przeciwwagę dla narodowo-socjalnego PiS, da się wyjaśnić tylko w jeden sposób: filozofia, która w 2007 r. zapewniła wyborcze zwycięstwo PO, odeszła w niebyt.

Kiedyś to było...

Rok 2018 upływa nad Wisłą pod znakiem ideowego synkretyzmu, a Koalicję Obywatelską najlepiej chyba określić mianem politycznego Frankensteina. Budując porozumienie PO z Nowoczesną i Inicjatywą Polską, Grzegorz Schetyna stworzył projekt tak programowo pojemny, że trudno zliczyć idee, które się w nim mieszczą. Znalazło się w nim miejsce nawet dla skrajnie lewicowej Barbary Nowackiej. Wyznaje ona w wywiadach, że „przebiła się do liberałów” z KO z „postulatami budowy państwa sprawiedliwego. W zaprezentowanym programie jest i bezpłatna komunikacja, i żywienie w szkołach, i czyste powietrze, i wolne od klauzuli sumienia gabinety ginekologiczne oraz apteki”. Nie wymienia jednak wszystkiego, co KO chce fundować obywatelom – jest jeszcze in vitro, siłownie plenerowe, dofinansowanie biletów do teatru i preferencyjne kredyty dla przedsiębiorców. Postulaty liberalne, owszem, pojawiają się, ale sprowadzają się w zasadzie do większej decentralizacji.


Pozostało jeszcze 86% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (5)

 • Wredna miernota(2018-09-23 21:38) Zgłoś naruszenie 81

  Ja się do polityki nie wybieram. Za margines społeczny tzn. gorszy sort, kastę, przedsiębiorcę (tfu! prywaciarza!), zdrajcę nie biorącego 500+, etc. i tak mnie "prawdziwi Polacy katolicy" mają. Więc zupełnie spokojnie mogę się przyznać, że jestem liberałem. W starym smithsowskim wydaniu. Z wiarą w powszechną świecką edukację, rozwiewajacą upiory głupoty. W to, że podatki służą ściągnięciu daniny, nie dawaniu ulgi lub przywileju. Że wolny rynek i wolność słowa to podstawa. A państwo może wkraczać na rynek tylko by zwalczać nieuczciwą konkurencję i tendencje monopolistyczne.

  Odpowiedz
 • kolesiom i oszustom już dziękujemy(2018-09-24 05:14) Zgłoś naruszenie 84

  To nie idea liberalizmu gospodarczego się skompromitowała, tylko kolesiostwo PełOwców i oddawanie Polski pod niemiecki zabór. Przecież Donald T. był chopcem na posyłki Merkelowej. Kopaczowa tak samo, z tą różnicą, że nie chłopcem. Pozostała część skoligowanej z PełO opozycji jest tak samo skompromitowana. Partia Petru? :)))))) Wygra może na 6 króli. A może żyto-komuna :)))) Na szczęście dla partii rządzącej ta cała opozycja nie zorientowała się, że już dawno społeczeństwo wyrzuciło ją na śmietnik historii.

  Odpowiedz
 • o to chodzi(2018-09-23 22:48) Zgłoś naruszenie 56

  Toż faszyzująca PiS-o bolszewia, rządząca z błogosławieństwem KC EPiSkopatu, tworzy prawo niszczące prawo społeczeństwa do wyboru. W TvPis trwa przygotowanie suwerena do śmiertelnego boju i czekającej go nędzy. Maszerować z modlitwą na ustach do biedy - oto przesłanie parafialnej PiS.

  Odpowiedz
 • Ha ha(2018-09-24 12:27) Zgłoś naruszenie 42

  Frustracja od "wredna miernota" wyłazi jak słoma z butów liberalnej pychy.

  Odpowiedz
 • SF(2018-10-14 12:16) Zgłoś naruszenie 11

  Liberałów nienawidziły najgorsze, najbardziej opresyjne ideologie w dziejach świata: faszyści, komuniści, katolicy i islamiści. To najlepszy dowód na to, że liberalizm jest po prostu dobry.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie