statystyki

Wspólnota mocniejsza, niż się wydaje

autor: Magdalena Cedro13.09.2018, 07:24; Aktualizacja: 13.09.2018, 07:28
Nie wszystkich zainteresowało wystąpienie Junckera. Szef KE przemawiał wczoraj w europarlamencie do w połowie pustej sali. Przemówienie krytykował Ryszard Legutko, europoseł PiS i współprzewodniczący grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Nie wszystkich zainteresowało wystąpienie Junckera. Szef KE przemawiał wczoraj w europarlamencie do w połowie pustej sali. Przemówienie krytykował Ryszard Legutko, europoseł PiS i współprzewodniczący grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.źródło: ShutterStock

Na 250 dni przed wyborami szef Komisji Europejskiej zalał Unię pomysłami. Według Junckera ma ona gwarantować bezpieczeństwo na świecie, a nie tylko za nie płacić.

To miał być polityczny testament i podsumowanie dotychczasowej działalności Komisji. Tymczasem jej przewodniczący Jean-Claude Juncker w swoim ostatnim orędziu o stanie Unii zapowiedział legislacyjną ofensywę. W przemówieniu wygłoszonym na forum europarlamentu zapowiedział inicjatywy o bardzo szerokim spektrum – od obronności po zniesienie zmiany czasu i walkę z propagandą w internecie.

Propozycje Junckera mają się przełożyć na konkretne zmiany jeszcze przed wyborami. Bo nie dobra wola – jak mówił szef KE – będą interesować wyborców, ale np. to, czy technologiczni giganci płacą podatki tam, gdzie osiągają zyski. Poza podatkiem cyfrowym, nad którym w UE dyskutuje się od miesięcy, Juncker zapowiedział zniesienie zmiany czasu, wycofanie z rynku trudnych do recyklingu odpadów plastikowych i obowiązek usuwania propagandy z internetu w ciągu godziny. Wprowadzone będą również nowe środki przeciw praniu brudnych pieniędzy, a europejska prokuratura zostanie uzbrojona w narzędzia do walki z terroryzmem. Juncker chce też zapobiec ingerencji krajów trzecich w majowe eurowybory. W ślad za tymi zapowiedziami jeszcze wczoraj KE przedstawiła cztery projekty legislacyjne. Kolejne będą publikowane w nadchodzących dniach i tygodniach.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie