statystyki

Wspólnota mocniejsza, niż się wydaje

autor: Magdalena Cedro13.09.2018, 07:24; Aktualizacja: 13.09.2018, 07:28
Nie wszystkich zainteresowało wystąpienie Junckera. Szef KE przemawiał wczoraj w europarlamencie do w połowie pustej sali. Przemówienie krytykował Ryszard Legutko, europoseł PiS i współprzewodniczący grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Nie wszystkich zainteresowało wystąpienie Junckera. Szef KE przemawiał wczoraj w europarlamencie do w połowie pustej sali. Przemówienie krytykował Ryszard Legutko, europoseł PiS i współprzewodniczący grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.źródło: ShutterStock

Na 250 dni przed wyborami szef Komisji Europejskiej zalał Unię pomysłami. Według Junckera ma ona gwarantować bezpieczeństwo na świecie, a nie tylko za nie płacić.

To miał być polityczny testament i podsumowanie dotychczasowej działalności Komisji. Tymczasem jej przewodniczący Jean-Claude Juncker w swoim ostatnim orędziu o stanie Unii zapowiedział legislacyjną ofensywę. W przemówieniu wygłoszonym na forum europarlamentu zapowiedział inicjatywy o bardzo szerokim spektrum – od obronności po zniesienie zmiany czasu i walkę z propagandą w internecie.

Propozycje Junckera mają się przełożyć na konkretne zmiany jeszcze przed wyborami. Bo nie dobra wola – jak mówił szef KE – będą interesować wyborców, ale np. to, czy technologiczni giganci płacą podatki tam, gdzie osiągają zyski. Poza podatkiem cyfrowym, nad którym w UE dyskutuje się od miesięcy, Juncker zapowiedział zniesienie zmiany czasu, wycofanie z rynku trudnych do recyklingu odpadów plastikowych i obowiązek usuwania propagandy z internetu w ciągu godziny. Wprowadzone będą również nowe środki przeciw praniu brudnych pieniędzy, a europejska prokuratura zostanie uzbrojona w narzędzia do walki z terroryzmem. Juncker chce też zapobiec ingerencji krajów trzecich w majowe eurowybory. W ślad za tymi zapowiedziami jeszcze wczoraj KE przedstawiła cztery projekty legislacyjne. Kolejne będą publikowane w nadchodzących dniach i tygodniach.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie