statystyki

Bułhak: Trudno dziś o ideowych szpiegów [WYWIAD MAZURKA]

autor: Robert Mazurek24.08.2018, 07:53; Aktualizacja: 24.08.2018, 07:55
Władysław Bułhak pracownik Biura Badań Historycznych IPN, historyk, specjalista w zakresie historii polskiego wywiadu

Władysław Bułhak pracownik Biura Badań Historycznych IPN, historyk, specjalista w zakresie historii polskiego wywiaduźródło: Dziennik Gazeta Prawna

- Izrael wmontował wywiad w system kariery zawodowej. Każdy po ukończeniu szkoły średniej idzie do armii i nie jest przypadkiem, gdzie trafia. Najlepsi idą do wywiadu. Gradacja jest taka – służyłeś w piechocie, robisz karierę w sklepie. Służyłeś w wywiadzie – idziesz do biznesu i polityki - mówi w wywiadzie dla DGP Władysław Bułhak pracownik Biura Badań Historycznych IPN, historyk, specjalista w zakresie historii polskiego wywiadu.

To nowa zimna wojna?

Nie, dlaczego?

Zabicie Aleksandra Litwinienki, próba zgładzenia Siergieja Skripala, wypuszczanie na masową skalę fake newsów, ingerowanie w wyniki wyborów w USA, zatrzymanie w Stanach Marii Butiny. Co robi Rosja?

To normalna walka służb specjalnych, wojna wywiadów. Była przed zimną wojną, była w jej trakcie, jest i teraz. Nic mnie tu nie dziwi.

Nawet trucie agentów, którzy zdradzili?

A już zwłaszcza to. W końcu takie rzeczy zawsze się zdarzały, prawda?

Że agenci likwidują się wzajemnie?

Każda duża służba ma grupę zajmującą się czarną robotą, ale wywiad to przede wszystkim co innego – to gra informacjami. One są towarem, one są najważniejsze. Wywiad to sposób pozyskiwania informacji, które ktoś chce ukryć.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (3)

 • Ale ....(2018-08-24 11:41) Zgłoś naruszenie 30

  ..... tylko w Polsce agentom zabiera się emerytury i renty inwalidzkie.

  Odpowiedz
 • i to by było na tyle(2018-08-26 16:12) Zgłoś naruszenie 20

  @ rang - Moskwa i Skripal to taka sama prawda jak napad Polaków na gliwicką/niemiecką/ radiostację w 1939. USA chcą wojny, Anglicy już to rozumieją i wystąpili z Unii. Na zwycięskiej wojnie bardzo dobrze się zarabia. Do tego USA nie grozi wojna na ich terytorium. Bliski wschód jest zdestabilizowany dzięki działaniom G. Busha i Trump robi to dalej. Nasi oczadzeni z PiS przygotowują naród do przegranej wojny, Już Wiedeń odmówił postawienia pomnika Sobieskiego - wystarczy im to co Niemcy im zrobili od 1937 do 1945. Nie chcą wojny z Islamem, tak jak nie chcieli wojny z Moskwą. Unia próbuje ochronić Iran przed napadem USA i Izraela - nie możemy przyjąć uchodźców wojennych. A grożą nam głodowi uchodźcy - zmiany klimatu.

  Odpowiedz
 • rang(2018-08-26 09:18) Zgłoś naruszenie 20

  Ale w przypadku Skirpala dziwne jest to, że go zabili "nowiczokiem". Przecież to logiczny absurd. Skirpala mieli u siebie, więcj jeśli by go chcieli zabić, to mogli to zrobić u siebie, w dowolny sposób. Po drugie, jeśli go chcieli zabić, po tym jak go wypuścili na zachód, to mogli to zrobić bronią palną, a nie gazem bojowym. To się logiki nie trzyma. Zapewne jest w tym taka sama "prawda" jak w przypadku broni masowej zagłady w Iraku. Ktoś robi prowokacje i rozkręca histerię w mediach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie