"O. Sencow głoduje od 100 dni. To straszna liczba. Życie ludzkie jest najwyższą wartością. Domagamy się od FR (Federacji Rosyjskiej) niezwłocznego uwolnienia Ołeha" – napisała na Twitterze rzeczniczka MSZ Mariana Beca.

"Zwracamy się do naszych partnerów i organizacji międzynarodowych o wzmożenie nacisków na FR w celu uwolnienia Sencowa oraz uwolnienia ukraińskich więźniów politycznych w FR" – dodała w kolejnym wpisie.

Sencow rozpoczął głodówkę 14 maja i prowadzi ją, domagając się uwolnienia z rosyjskich więzień kilkudziesięciu swoich rodaków. Bliscy reżysera alarmują, że stan jego zdrowia jest bardzo zły.

Sencow, mieszkaniec zaanektowanego przez Rosję Krymu, został aresztowany w Symferopolu i wywieziony do Rosji w maju 2014 roku. W sierpniu 2015 roku skazano go na 20 lat kolonii karnej za przypisywane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie. Reżyser odrzuca te oskarżenia i twierdzi, że postępowanie karne przeciwko niemu ma charakter polityczny.

W związku z sytuacją ukraińskich więźniów w Rosji Kijów złożył niedawno pozew przeciwko Moskwie w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Władze Ukrainy powiadomiły o systemowym naruszaniu przez Federację Rosyjską szeregu artykułów konwencji o obronie praw człowieka i podstawowych swobód. Chodzi m.in. o zakaz stosowania tortur, o prawo do sprawiedliwego procesu, o poszanowanie życia prywatnego i rodzinnego, o swobodę wyrażania opinii.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)