statystyki

Dyplomatyczne zbliżenie. Czy należy się spodziewać ocieplenia w relacjach Merkel–Putin?

autor: Katarzyna Kozłowska18.08.2018, 16:30
Stosunki Angeli Merkel z Władimirem Putinem odwzorowują mniej więcej relacje sił obu krajów

Stosunki Angeli Merkel z Władimirem Putinem odwzorowują mniej więcej relacje sił obu krajówźródło: ShutterStock

Zdjęcie z wizyty kanclerz w Soczi w 2007 r., na którym siedzi obok Władimira Putina przed jego labradorem, świetnie ilustruje ich dawne stosunki. Dziś prezydent Rosji wita Merkel bukietami kwiatów, a ta szykuje na jego powitanie pałacyk Meseberg. Wszystko za sprawą Donalda Trumpa, który niczym Amor wycelował w nich… cła na stal i aluminium.

B randenburski pałac Meseberg oddalony jest o ok. 50 km od Berlina. To barokowa posiadłość, zlokalizowana na północ od stolicy, po wschodniej stronie prowadzącej do Hamburga trasy nr 24. Dawniej należała do niemieckiej rodziny Lessingów (tej, z której pochodził słynny XVIII-wieczny dramaturg Gotthold Ephraim Lessing). W czasach NRD, jak w większości tego typu przybytków, mieściło się tu przedszkole, a także urząd gminy. Potem przejął go urząd kanclerski. Angela Merkel świetnie się w nim czuje. Po raz pierwszy do rozmów dyplomatycznych barokowy pałacyk wykorzystano bowiem za jej pierwszej kadencji. Pierwsze spotkanie zostało zorganizowane w lutym 2007 r. – kanclerz Merkel (sprawowała wówczas swój urząd od 15 miesięcy) rozmawiała z Jacques’em Chirakiem, prezydentem Francji, o kryzysie europejskiego koncernu Airbus – producenta samolotów. Zaciszne komnaty Mesebergu, okalająca pałac zieleń – piękne ogrody, po których można się przechadzać lub które można podziwiać – służą konsultacjom czy tworzeniu atmosfery do rozstrzygania spraw trudnych i skomplikowanych. W 2016 r. z prawie tajną wizytą zjawił się tam nawet Jarosław Kaczyński. W kwietniu br. Merkel koiła w Mesebergu nerwowe nastroje członków koalicji CDU/CSU – SPD.

Magazyn DGP

Magazyn DGP

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Do Mesebergu przyjeżdża zwykle z Merkel jej szef kuchni – Ulrich Kerz. Gotuje on przywódcom Niemiec od czasu przeprowadzki rządu z Bonn do Berlina, co miało miejsce jeszcze za czasów Gerharda Schrödera. I oczywiście, jego ciężkostrawnej niemieckiej kuchni, pełnej golonek, rolad itd., Władimir Putin miał już okazję smakować. Jeśli dać wiarę słynnej maksymie „do serca przez żołądek”, może to właśnie był sekret przyjaźni Putina ze Schröderem.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (1)

  • remick(2018-08-19 12:51) Zgłoś naruszenie 00

    Jak swiat swiatem, Rusek i Niemiec zawszew byli bratem. To "tylko" przedluzenie paktu Ribbentrop-Mołotow. Ten bedzie sie nazywal pakt M(F)erkel-Putin.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie