statystyki

Grecko-rosyjski spór o Macedonię

autor: Michał Potocki14.08.2018, 07:31; Aktualizacja: 14.08.2018, 07:39
Rosjanie próbowali przekupić przedstawicieli greckiego wywiadu

Rosjanie próbowali przekupić przedstawicieli greckiego wywiaduźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: MICHAEL KLIMENTYEVSPUTNIKKREMLIN POOL

Ateny uznawane są za najbliższego przyjaciela Rosji spośród wszystkich stolic NATO i Unii Europejskiej. Ale i one żądają, żeby Kreml przestał ingerować w ich sprawy wewnętrzne.

Rosja doprowadziła do najpoważniejszego od lat kryzysu w relacjach z tradycyjnie przyjazną Grecją. Stawką jest próba storpedowania porozumienia Grecji z Macedonią w sprawie zmiany nazwy tej ostatniej. Układ otwiera Macedończykom drzwi do rozpoczęcia rozmów o wejściu do Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej.

Najnowszą odsłoną grecko-rosyjskiego sporu jest niepotwierdzona na razie na oficjalnym szczeblu informacja o wezwaniu na konsultacje greckiego ambasadora w Moskwie. O tym, że Andreas Friganas wróci do Aten, jako pierwszy poinformował w piątek grecki kanał ANT1, a potwierdziła go kremlowska agencja prasowa RIA Nowosti. Wycofanie ambasadora z państwa przyjmującego to w języku dyplomacji drastyczny znak protestu.

Wcześniej Rosjanie wyrzucili z Moskwy dwóch niższych rangą greckich dyplomatów po tym, jak Ateny zrobiły to samo z dwoma Rosjanami, a dwóm rosyjskim duchownym odmówiły wiz. To wówczas Marija Zacharowa, rzeczniczka ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, w bezprecedensowy sposób skrytykowała politykę greckich władz, tłumacząc ją „wyjątkowo silnymi naciskami brytyjskich i amerykańskich partnerów”. Rosja odrzuciła też wszystkie oskarżenia, które pojawiły się pod jej adresem w kilku bałkańskich stolicach.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie