"Od samego początku wiedzieliśmy, że to Urszula Niziołek-Janiak poprowadzi nas w wyborach samorządowych, że to będzie nasza liderka, nasza kandydatka" - powiedział podczas konferencji rzecznik prasowy koalicji Michał Kwiatkowski.

Niziołek-Janiak przyznała, iż ma "społeczną wizję Łodzi na najbliższe lata". Chciałaby, aby w mieście czuć się jak u siebie w domu - komfortowo i bezpiecznie. Jej zdaniem "dobre życie zaczyna się od godnego mieszkania". Dlatego - jak mówiła - należy przestać sprzedawać puste kamienice, a zacząć je remontować, aby zagwarantować mieszkania naszym dzieciom.

Według niej mieszkańcy Łodzi zasługują na sprawną i czystą komunikację miejską, a dzieci na bezpieczną drogę do szkoły. Przekonywała, że edukacja będzie najważniejszą inwestycją łódzkiego samorządu. "W każdej łódzkiej szkole będzie ciepły obiad, psycholog, pielęgniarka i dentysta" - mówiła.

Mówiąc o samorządzie podkreśliła, że będzie świecki, będzie zapewniony całodobowy dostęp do antykoncepcji, a w szkołach będą lekcje etyki i edukacji seksualnej. "Będę kontynuować i rozwijać miejski program in vitro. Autobusy i tramwaje będą remontowane, a nie święcone" - powiedziała.

Urszula Niziołek-Janiak to była działaczka Platformy Obywatelskiej. Z partii i z klubu radnych PO wystąpiła w ubiegłym roku. Przyczyną odejścia było wprowadzenie na obrady Rady Miejskiej punktu dotyczącego utworzenia Specjalnej Strefy Rewitalizacji. Projekt uchwały nie był szczegółowo omawiany i opiniowany przez komisję ds. rewitalizacji miasta, której przewodniczyła Niziołek-Janiak.

Jak mówi o sobie, nie jest rodowitą łodzianką, została w Łodzi po studiach. Z wykształcenia jest artystą plastykiem. Ma męża, dwójkę dzieci i dwa psy. Mówi o sobie, że jest "psiarą", kocha zwierzęta.

Niziołek-Janiak jest jedną z czterech osób, o których oficjalnie mówi się, że wystartują w jesiennych wyborach. Jej rywalami na prezydenta miasta są obecnie - kandydat Zjednoczonej Prawicy poseł PiS Waldemar Buda, dotychczasowa prezydent miasta Hanna Zdanowska (PO), którą popiera koalicja tworząca lokalne struktury PO, SLD, Nowoczesnej, PSL i KOD oraz ekonomista Krzysztof Lipczyk, który jest kandydatem partii Wolność i Kongresu Nowej Prawicy. (PAP)

autor: Jacek Walczak