statystyki

Wielki system cyberochrony za niewielkie pieniądze

autor: Krzysztof Markowski08.08.2018, 07:12; Aktualizacja: 08.08.2018, 07:42
internet, hakerzy, bezpieczeństwo

Ministerstwo Cyfryzacji przekazało DGP, że reguła wydawania środków publicznych zapisana w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa została sporządzona zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznychźródło: ShutterStock

Część działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa w sieci będzie ograniczana limitami wydatków. Eksperci mają wątpliwości, czy będziemy bezpieczni.

Podpisana przez prezydenta ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa ma sprawić, że Polska będzie skutecznej bronić się przed atakami w sieci. Wdraża ona do naszego prawa unijną dyrektywę o cyberbezpieczeństwie NIS (Network and Information Systems Directive).

Ustawa nakłada obowiązki związane z cyberobronnością na operatorów usług kluczowych oraz dostawców usług cyfrowych. Ci pierwsi to m.in. najważniejsze przedsiębiorstwa z sektora bankowego, ochrony zdrowia, sektora energetycznego, przewoźnicy czy firmy zaopatrujące w wodę pitną. Ministerstwo Cyfryzacji przewiduje, że będzie ok. 335 takich operatorów. Będą oni musieli szacować ryzyko ataków na ich systemy informatyczne i stosować odpowiednie zabezpieczenia, w przypadku ataku podejmować działania naprawcze, a także ciągle sprawdzać, czy w zabezpieczeniach nie ma luk.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie