statystyki

Wielki system cyberochrony za niewielkie pieniądze

autor: Krzysztof Markowski08.08.2018, 07:12; Aktualizacja: 08.08.2018, 07:42
internet, hakerzy, bezpieczeństwo

Ministerstwo Cyfryzacji przekazało DGP, że reguła wydawania środków publicznych zapisana w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa została sporządzona zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznychźródło: ShutterStock

Część działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa w sieci będzie ograniczana limitami wydatków. Eksperci mają wątpliwości, czy będziemy bezpieczni.

Podpisana przez prezydenta ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa ma sprawić, że Polska będzie skutecznej bronić się przed atakami w sieci. Wdraża ona do naszego prawa unijną dyrektywę o cyberbezpieczeństwie NIS (Network and Information Systems Directive).

Ustawa nakłada obowiązki związane z cyberobronnością na operatorów usług kluczowych oraz dostawców usług cyfrowych. Ci pierwsi to m.in. najważniejsze przedsiębiorstwa z sektora bankowego, ochrony zdrowia, sektora energetycznego, przewoźnicy czy firmy zaopatrujące w wodę pitną. Ministerstwo Cyfryzacji przewiduje, że będzie ok. 335 takich operatorów. Będą oni musieli szacować ryzyko ataków na ich systemy informatyczne i stosować odpowiednie zabezpieczenia, w przypadku ataku podejmować działania naprawcze, a także ciągle sprawdzać, czy w zabezpieczeniach nie ma luk.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie