statystyki

Jak Seehofer przekonał Merkel do zmiany polityki otwartych drzwi wobec migrantów

autor: Magdalena Cedro17.07.2018, 07:09; Aktualizacja: 17.07.2018, 07:33
Horst Lorenz Seehofer i Angela Merkel

Horst Lorenz Seehofer i Angela Merkelźródło: ShutterStock

Plan otwierający drogę do zwycięstwa CSU w Bawarii mogą pokrzyżować Włosi.

Minister spraw wewnętrznych i lider współtworzącej rząd partii CSU Horst Seehofer dokonał niemożliwego. Przekonał kanclerz Angelę Merkel do zmiany polityki otwartych drzwi wobec migrantów. Szefowa niemieckiego rządu zgodziła się, by przybysze byli zatrzymywani na granicy z Austrią. Następnie mają być odsyłani do pierwszego kraju, w którym przekroczyli zewnętrzną granicę UE. Plan Seehofera ma zapewnić jego partii zwycięstwo w wyborach w Bawarii 14 października.

Ale bój o migrację na razie przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Najpierw nadwyrężył pozycję rządu federalnego i jego szefowej. Teraz osłabia notowania CSU w Bawarii. Ostatnie sondaże dawały tej chadeckiej partii ok. 40 proc. głosów, czyli bez szans na większość.

CSU rządziła niepodzielnie Bawarią przez blisko pół wieku, ale od dekady boryka się z problemami. W wyborach w 2008 r. chadecy stracili większość w bawarskim landtagu i po raz pierwszy w historii musieli szukać koalicjanta. Została nim liberalna FDP, która w następnych wyborach w Bawarii nie przekroczyła progu wyborczego i nie weszła do regionalnego parlamentu. CSU wtedy udało się jednak odrobić straty i od 2013 r. znów ma większość.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie