statystyki

W Iraku Mułła Atari wraca do gry

autor: Mariusz Janik13.07.2018, 07:12; Aktualizacja: 13.07.2018, 08:17
Irak

„Jego metamorfoza z mało znanego syna słynnego ojca w gwałtownego lidera bojówkarzy, a teraz w przywódcę zwycięskiej partii, jest imponująca – pisze z nadzieją Sullivan. – Jako Irakijczyk, lider religijny i pragmatyk Sadr może być wiarygodnym twórcą stabilnego rządu i ma możność, żeby ten proces przeprowadzić w efektywny sposób”. I wreszcie zdjąć Zachodowi iracki problem z głowy.źródło: ShutterStock

Kiedyś rozpętał rebelię, która przez kilka lat była największym zmartwieniem Białego Domu. Dziś Muktada as-Sadr jest postrzegany jako nadzieja dla Iraku.

N a pastnicy nawet nie silili się na zorganizowanie zasadzki na którejś z sennych ulic Kufy. Przyszli po Szawkiego Haddada do domu. Komando wdarło się do budynku, podziurawiło bojówkarza kulami i rozpłynęło się pośród zakurzonych ulic miasta. – Zginął natychmiast, podjęliśmy śledztwo. Motyw nieznany – informował lakonicznie irackie media jeden z miejscowych policjantów w połowie czerwca.

Haddad był jednym z liderów bojówki Saraja al-Salam, która z kolei była częścią grupy Haszd al-Szabi. Cała grupa odpowiadała przed Muktadą as-Sadrem, który w zeszłym roku wcielił tę formację do irackiej armii, a pod koniec czerwca tego roku rozwiązał Saraja al-Salam. Dla niepokornego watażki z Kufy oznaczało to wyrok śmierci. Najwyraźniej ci, którym wcześniej Haddad nadepnął na odcisk, uznali, że to dobry moment na załatwienie starych porachunków.


Pozostało jeszcze 94% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie