statystyki

Imigrantów z Ukrainy mniej, ale zostają w Polsce na stałe

autor: Marek Chądzyński04.07.2018, 07:20; Aktualizacja: 04.07.2018, 07:54
– Jeśli coraz więcej Ukraińców będzie tu osiadać na dłużej, to z czasem zaczną tu ściągać rodziny – mówi ekonomistka banku PKO BP.

– Jeśli coraz więcej Ukraińców będzie tu osiadać na dłużej, to z czasem zaczną tu ściągać rodziny – mówi ekonomistka banku PKO BP.źródło: ShutterStock

Potencjał migracyjny z Ukrainy się wyczerpuje. Ale ci, którzy już u nas są, zostają na dłużej – wynika z danych NBP.

NBP opublikował dane o bilansie płatniczym w I kwartale. Wśród nich są dwie kluczowe pozycje, które pozwalają ocenić stan imigracji zarobkowej napływającej do Polski. Pierwsza nazywa się „Rozchody z tytułu wynagrodzeń pracowników w dochodach pierwotnych”. To zarobki imigrantów pozostających w Polsce krócej niż rok. NBP w całości traktuje je jako transfer, choć fizycznie za granicę wypływa tylko część pieniędzy. Według najnowszego raportu łączne zarobki imigrantów w I kw. wyniosły ponad 5,4 mld zł. To nadal dużo, ale mniej niż pod koniec 2017 r. (5,6 mld zł), kiedy to wartość tego typu transferów zaczęła się stabilizować po miesiącach dynamicznych wzrostów. Tylko w ciągu 2017 r. suma zarobków cudzoziemców pracujących w Polsce krócej niż rok zwiększyła się o 1,3 mld zł, co było pokłosiem szybko rosnącej liczby imigrantów, głównie z Ukrainy.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Druga istotna pozycja to przekazy zarobków, które NBP ujmuje w zestawieniu dochodów wtórnych. Tu z kolei mamy transfery od imigrantów długoterminowych, czyli takich, którzy pozostają w Polsce dłużej niż rok. W I kw. wartość takich przekazów wyniosła 379 mln zł – aż o 35 proc. więcej niż na koniec 2017 r.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2018-07-04 10:06) Zgłoś naruszenie 42

    Normalny demontaż państwa polskiego - w/g wytycznych mafii światowej . Jaśniej ? - taki lokalny rothschwindel .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie