statystyki

Czeczenia: Udzielne księstwo Ramzana Kadyrowa

autor: Michał Potocki27.06.2018, 07:31; Aktualizacja: 27.06.2018, 07:34
W Czeczenii praktycznie nie funkcjonuje prawo rosyjskie.

W Czeczenii praktycznie nie funkcjonuje prawo rosyjskie.źródło: ShutterStock

Na Kaukazie wiele zależy od więzów krwi i przyjaźni. W Czeczenii doprowadzono tę sytuację do absurdu.

Teza, że Ramzan Kadyrow opiera swoją władzę na osobistej lojalności, nie jest nowa, ale rosyjska redakcja BBC udowodniła ją na liczbach. Spośród 158 najważniejszych czeczeńskich urzędników 65 proc. to jego krewni, przyjaciele i członkowie ich rodzin albo przynajmniej sąsiedzi z Centaroj, rodzinnej wsi Kadyrowa. W zamian za demonstracyjną lojalność wobec Władimira Putina i utrzymanie pokoju Kadyrowowi wolno więcej niż jakiemukolwiek innemu rosyjskiemu politykowi.

W zarządzanie Republiką Czeczeńską jest zaangażowana nawet najbliższa rodzina głowy republiki (Kadyrow zrezygnował z tytułu prezydenta, by podkreślić, że prezydent w Rosji może być tylko jeden). Jak dowiodła rosyjska sekcja BBC, jedna z jego sióstr, Zułaj Zakrijewa, jest zastępcą zarządcy sprawami głowy i rządu Czeczenii. Zarządca sprawami to organ odpowiadający za finansowo-materialne zabezpieczenie prac organów władzy. Druga siostra, Zargan Czerchigowa, pełni funkcję doradcy brata do spraw kształcenia przedszkolnego. Jej mąż Ramzan Czerchigow to minister transportu i łączności, a jego krewny Idris Czerchigow kieruje czeczeńską drogówką.

Intratne posady mają też drugi z zięciów Sałman Zakrijew, pierwszy zastępca szefa czeczeńskiego parlamentu, oraz jego brat Sachab, naczelnik wydziału migracyjnego policji. Brat żony przywódcy Czeczenii Dieniłbiek Ajdamirow szefuje wydziałowi logistyki republikańskiego MSW. Ajmani Kadyrowa, matka Ramzana, kieruje fundacją imienia własnego męża Achmata, prezydenta Czeczenii zamordowanego w 2004 r. Jej zastępczynią jest jej synowa Miedni Kadyrowa. Mają też co robić wujowie Ramzana: Magomied Kadyrow kieruje czeczeńską federacją lekkiej atletyki, a Choż-Achmied-Chadży Kadyrow – radą ulemów, czyli muzułmańskich duchownych.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie