We wtorek rząd przyjął projekt małego ZUS-u dla drobnych firm. Po zmianie będą one mogły płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu stawki na ubezpieczenia społeczne. Z nowych rozwiązań ma skorzystać ok. 200 tys. firm, a w ich kieszeniach w 2019 roku miałoby zostać ok. 1,5 mld zł.

Jak przypomniał Szewczak, "to inicjatywa, o której już od pewnego czasu się mówiło". "To pewien początek, pierwsza realna zmiana w zakresie ZUS-u. Jak wiemy, składka ZUS jest jednym z większych problemów dla małych przedsiębiorców w Polsce" - powiedział Szewczak.

Zaznaczył, że mały ZUS nie będzie miał negatywnego wpływu na ZUS. "Mamy w ostatnim czasie o wiele większą ściągalność składek ZUS-wskich" - powiedział. Przypomniał, że "to wynika z koniunktury gospodarczej, z niższego bezrobocia, z wyższych wynagrodzeń Polaków".

"Mam nadzieję, że to jest początek procesu zmian w zakresie ZUS-u" - podał Szewczak.

Rząd przyjął we wtorek projekt tzw. małego ZUS-u dla drobnych firm. Ma on zacząć obowiązywać od nowego roku, czyli od 1 stycznia 2019 roku i dotyczyć będzie osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Obecnie przedsiębiorcy, niezależnie od wielkości przychodu, płacą taką samą składkę ZUS - ponad 1,2 tys. zł. Po zmianie przepisów, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia (w obecnym roku to 5250 zł) będą mogły płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu, składki na ubezpieczenie społeczne.

Jak wskazał resort przedsiębiorczości i technologii, projekt zakłada jedynie wprowadzenie dolnego ograniczenia równego obecnemu preferencyjnemu ZUS-owi dla osób, rozpoczynających działalność gospodarczą, czyli ok. 200 zł w roku 2018 r. (do tego trzeba doliczyć stałą dla wszystkich i obowiązkową składkę zdrowotną - 319,94 zł).

"Oznacza to, że do momentu osiągnięcia przeciętnego przychodu ok. 1240 zł miesięcznie, przedsiębiorca będzie płacił obniżoną stałą kwotę - ok. 520 zł. A potem na każde 1 zł przychodu jego składki będą rosły o 16 groszy" - podał resort.