Pozorowana walka Ukrainy z korupcją

autor: Tomasz Piechal26.06.2018, 07:17; Aktualizacja: 26.06.2018, 07:35
Trudno się więc dziwić, że Ukraina została postawiona przed koniecznością zmierzenia się z problemem i stworzenia kompleksowego systemu walki z korupcją.

Trudno się więc dziwić, że Ukraina została postawiona przed koniecznością zmierzenia się z problemem i stworzenia kompleksowego systemu walki z korupcją.źródło: ShutterStock

Po wielomiesięcznej batalii na Ukrainie przyjęto prawo, które przybliża Kijów do stworzenia sądu antykorupcyjnego. Jednak czy naprawdę pomoże on zwalczyć powszechną korupcję w kraju? – W jakim państwie istnieją sądy antykorupcyjne? We Francji? W Polsce albo Finlandii? Gdziekolwiek, gdzie udało się efektywnie zwalczyć korupcję?

Nie. Sądy antykorupcyjne istnieją w Ugandzie, Malezji – takimi słowami dziewięć miesięcy temu prezydent Petro Poroszenko wyrażał niechęć dla stworzenia nowej instytucji do walki z korupcją.

Starał się wówczas przekonywać, że postawiony przez zachodnich partnerów Ukrainy warunek dla dalszej pomocy finansowej, którym było stworzenie sądu antykorupcyjnego, tak naprawdę wpisuje ją w szeregi państw Trzeciego Świata. Jednak statystyki nie kłamią. Pod względem poziomu korupcji Ukraina jest wyjątkowa nie tylko w skali europejskiej, ale również światowej. Według ostatnich badań Transparency International kraj ten zajmuje 130. miejsce na 180 pod względem walki z korupcją. Z państw europejskich gorszy wynik zanotowała jedynie Rosja (135. miejsce). Plasuje to Ukrainę na poziomie takich państw, jak Gambia, Mjanma i Sierra Leone.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • A z czego (2018-06-26 21:54) Zgłoś naruszenie 20

  .... żyje Poroszenko i jego kumple oligarchowie ?

  Odpowiedz
 • Lex(2018-06-26 16:29) Zgłoś naruszenie 10

  A co? Ukraina to nie kraj trzecieego swiata? PKB na mieszkanca 10% tego co w Polsce. Gdzie ich zaliczyc? Krajow czwartego swiata przeciez nie ma. Ukrainca to panstwo upadle i nie podniesie sie jeszcze dlugo. Przepili swoja przyszlosc, niestety.

  Odpowiedz
 • efekt takiej walki będzie znany(2018-06-27 05:20) Zgłoś naruszenie 11

  Tak walczą z korupcją jak w Polsce za rządów UW, SDRP, SLD, PSL i PO. :))))) Jedyna prawdziwa walka z korpucją była za czasów PIS, który powołał CBA.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie