statystyki

Kaźmierczak: PRL widowiskowo zbankrutowała, obecna Polska jest przykładem sukcesu [OPINIA]

autor: Cezary Kaźmierczak14.06.2018, 08:12; Aktualizacja: 14.06.2018, 10:13
gospodarka

gospodarkaźródło: ShutterStock

W związku z kolejną rocznicą wyborów z 1989 r. pojawiło się wiele kłamliwych, a momentami nikczemnych wypowiedzi dotyczących polskiej drogi wychodzenia z komunizmu. Chwilami można było odnieść wrażenie, że wstająca do niepodległości Polska zniszczyła i rozkradła mlekiem i miodem płynącą PRL.

Nie ma żadnych dowodów na tę brawurową tezę. Jest za to „parę pojęć jak cepy”, których autorzy uważają, że są one tak oczywiste, iż nie wymagają dowodów. To kłamstwo płynie coraz szerszym strumieniem. Wysiłek pokoleń Polaków dążących do niepodległości i odbudowy kraju zaczyna być kwestionowany. Fakty są jednak takie, że PRL widowiskowo zbankrutowała, a obecna Polska – przy wszystkich błędach, niesprawiedliwościach, wadach i niedociągnięciach – jest przykładem bezprecedensowego sukcesu, odbudowania z ruin po PRL. Mamy wyjątkowe szczęście, że akurat teraz przyszło nam w niej żyć.

Gdy walił się komunizm, nikt nie wiedział, co robić. Nie było podręcznika wychodzenia z komunizmu. Nikt wcześniej tego nie ćwiczył. W praktyce pojawiło się kilka modeli transformacji. Wariant środkowoazjatycki, w którym szef partii komunistycznej z rodziną ukradł, co atrakcyjne, i ustanawiał dyktaturę. Wariant rosyjsko-ukraiński, gdy po zniknięciu partii struktury państwa pozostały bez żadnej kontroli i rozpoczęła się anarchia oraz grabież na niespotykaną w dziejach skalę. Wreszcie wariant serbski, czyli tzw. trzecia droga: wszystko zrobimy sami, niczego nie sprzedajemy, dotujemy nierentowne firmy, nie urealniamy cen itd.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (5)

 • Kris(2018-06-15 08:45) Zgłoś naruszenie 20

  Ludzie dajcie spokój temu Balcerowiczowi. Gdyby wtedy nie wprowadził tych reform mielibyśmy Wenezuelę w Polsce. Same specjalisty a nikt nie przeczytał na czym polegały te reformy

  Odpowiedz
 • W PRL-u ...(2018-06-14 19:00) Zgłoś naruszenie 10

  .... jakby nie patrzył jednak nikt po śmietnikach nie grzebał.

  Odpowiedz
 • żenada dała głos(2018-06-14 11:09) Zgłoś naruszenie 00

  Ale mi autorytet !!!!! Dobrze byłoby opublikować te wszystkie dyplomy z zakresu ekonomii potwierdzające nieprzeciętną wiedzę teoretyczną i praktyczną P.s. Wikipedia: ......Ur. 28 listopada 1964 w Łosicach (7085 mieszkańców - własny uniwersytet watykański czyli miejscowy proboszcz) .... Od 1983 do 1987 pracował w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. W 1989 ukończył zaoczne liceum ogólnokształcące w Siedlcach.....W 1989 wyjechał do USA, gdzie pracował w mediach polonijnych (m.in. jako redaktor naczelny „Dziennika Chicagowskiego”) oraz jako menedżer w branży public relations...... Czyż z takim życiorysem w III i IV RP nie można być ekspertem od przemysłu ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie