statystyki

Wielka Brytania: Trudne kompromisy Theresy May

autor: Bartłomiej Niedziński14.06.2018, 07:24; Aktualizacja: 14.06.2018, 08:48
Theresa May

Theresa Mayźródło: ShutterStock

Brytyjska premier zapobiegła kolejnej brexitowej rebelii w Partii Konserwatywnej. Ale tylko na chwilę

Izba Gmin pracuje nad poprawkami wniesionymi przez Izbę Lordów do ustawy o wyjściu z Unii Europejskiej (EU Withdrawal Bill), najważniejszego brytyjskiego aktu prawnego związanego z planowanym na 29 marca 2019 r. wystąpieniem z UE. Członkowie Izby Lordów, którzy w większości są przeciwni brexitowi, dokonali łącznie 15 zmian wbrew stanowisku rządu.

Niektóre z nich – jak uczynienie pozostania w Europejskim Obszarze Gospodarczym celu negocjacyjnego albo przyznanie parlamentowi prawa do decyzji, co dalej, jeśli odrzuciłby on ostateczną wersję porozumienia z UE – oznaczałyby kompletne wywrócenie rządowej strategii lub wręcz mogłyby doprowadzić do zatrzymania brexitu. W normalnej sytuacji rząd mający większość w Izbie Gmin z łatwością może odrzucić poprawki lordów. Ale gabinet Theresy May takiego komfortu nie ma. Po pierwsze, musi liczyć na poparcie północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej. Po drugie, sami konserwatyści są mocno podzieleni w kwestii tego, jak docelowo mają wyglądać relacje kraju z UE.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie