statystyki

Włoski dramat trwa. Eurosceptyczny rząd jednak nie powstanie

autor: Magdalena Cedro29.05.2018, 07:37; Aktualizacja: 29.05.2018, 07:55
Można się spodziewać, że Liga Północna również będzie naciskać na nowe wybory, w których może wzmocnić swoją pozycję kosztem dotychczasowego sojusznika.

Można się spodziewać, że Liga Północna również będzie naciskać na nowe wybory, w których może wzmocnić swoją pozycję kosztem dotychczasowego sojusznika.źródło: ShutterStock

Eurosceptyczny rząd jednak nie powstanie. Rządzić będzie techniczny premier wskazany przez prezydenta. Ale nie będą to raczej długie rządy.

Po prawie trzech miesiącach powyborczego kryzysu stery we Włoszech przejął prezydent Sergio Mattarella. Po tym, jak w niedzielę odmówił powołania na stanowisko ministra finansów przeciwnika euro Paola Savony, koalicja eurosceptycznego Ruchu 5 Gwiazd i skrajnie prawicowej Ligi Północnej zrezygnowała z tworzenia gabinetu.

Wczoraj misję powołania rządu otrzymał od głowy państwa ekonomista Carlo Cottarelli. Sytuacja jest nadal bardzo niepewna i ruch prezydenta raczej nie uchroni Włoch przed przyspieszonymi wyborami. Mogą się one odbyć już we wrześniu, jeśli gabinetowi Cottarellego nie uda się zdobyć poparcia parlamentu dla budżetu na 2019 r. Ale rząd techniczny daje szansę na przerwanie politycznej niepewności, która niepokoi inwestorów i partnerów w strefie euro.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie