statystyki

Bliski Wschód blisko wojny. Polityka Trumpa oddala szanse na pokojowe rozwiązania

autor: Bartłomiej Niedziński16.05.2018, 07:18; Aktualizacja: 16.05.2018, 07:27
Wiele krajów potępiło użycie ostrej amunicji przez snajperów.

Wiele krajów potępiło użycie ostrej amunicji przez snajperów.źródło: PAP
autor zdjęcia: LUCA PIERGIOVANNI

Polityka Donalda Trumpa wobec konfliktu izraelsko-palestyńskiego na wiele lat oddala szanse na znalezienie rozwiązania.

Po poniedziałkowej masakrze w Strefie Gazy o rozwiązaniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego można zapomnieć nie tylko do końca kadencji Donalda Trumpa, ale prawdopodobnie na wiele lat. W tej chwili główną troską jest to, czy napięta sytuacja nie doprowadzi do nowej palestyńskiej intifady.

W Strefie Gazy zaczęły się wczoraj pogrzeby 60 osób, które zginęły poprzedniego dnia w wyniku użycia sił przez wojsko izraelskie, ale przynajmniej do popołudnia nie doszło do nowych starć – mimo że to właśnie wtorek, kiedy przypadała 70. rocznica wypędzenia Palestyńczyków z ziem nowo utworzonego wówczas Izraela, miał być kulminacją kilkutygodniowych protestów. Według Izraela użycie siły było uzasadnione, bo palestyńscy demonstranci obrzucali jego terytorium kamieniami i ładunkami wybuchowymi, a także próbowali sforsować mur graniczny oddzielający Strefę Gazy od Izraela. Jednak użycie ostrej amunicji przez snajperów zostało przez zdecydowaną większość świata uznane za środek nieproporcjonalnie duży do zagrożenia. Wyłamały się z tego tylko Stany Zjednoczone, które jednoznacznie poparły podjęte działania.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie