statystyki

Budżet UE szyty pod Polskę. Powiązanie praworządności z funduszami miało uderzyć w PiS

autor: Magdalena Cedro07.05.2018, 07:13; Aktualizacja: 07.05.2018, 07:25
UE chce dać 33 mld euro na ochronę granic i zarządzanie migracjami

UE chce dać 33 mld euro na ochronę granic i zarządzanie migracjamiźródło: ShutterStock

Powiązanie praworządności z funduszami miało uderzyć w PiS – wynika z naszych ustaleń

Jeszcze niedawno takie powiązanie miało być największą nowością w unijnym budżecie po 2020 r. Ale już dzisiaj wydaje się, że nie to będzie główną osią sporu w negocjacjach. Część krajów nie akceptuje kluczowej kwestii – wielkości budżetu. Komisja Europejska na kolejną siedmiolatkę planuje wydatki rzędu 1,28 bln euro. Obecny budżet jest mniejszy – wynosi 1,1 bln euro – i dokłada się do niego Wielka Brytania, która w przyszłym roku opuści Wspólnotę.

Oznacza to, że w kolejnej perspektywie budżetowej kraje członkowskie będą musiały więcej płacić. A nie wszystkie tego chcą. Premier Holandii Mark Rutte określił propozycję KE jako nieakceptowalną. Według niego mniejsza Unia Europejska po brexicie powinna oznaczać także mniejsze wydatki. Holender ocenił, że ciężary są nieproporcjonalnie rozłożone pomiędzy państwa członkowskie, i zapowiedział, że Haga będzie twardo walczyć o bardziej sprawiedliwy podział. Narzekał też na proponowane przez KE stopniowe znoszenie rabatów.

Rodzaj ulgi dla największych płatników wywalczyła kiedyś dla Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. Wraz ze słynnym rabatem brytyjskim funkcjonują od tamtej pory ulgi dla innych bogatych krajów. Ale w związku z brexitem KE chce je zlikwidować. W obecnej perspektywie łączna wartość rabatów wynosi 6 mld euro rocznie (dla porównania roczna składka opuszczającej Wspólnotę Wielkiej Brytanii to 10 mld euro). Komisja zaproponowała także zwiększenie dochodów z ceł, które trafiają do Brukseli. Obecnie kraje członkowskie zatrzymują 20 proc. opłat, projektowane jest zmniejszenie ich udziału do 10 proc. Jak zauważył „Financial Times”, takie przesunięcie najbardziej dotknęłoby Danię i Holandię.

Sojusznikiem Ruttego w walce o mniejszy budżet są Kopenhaga i Wiedeń. Duński premier Lars Lokke Rasmussen jest zdania, że KE proponuje budżet dla 28, a nie 27 krajów. Austriacki kanclerz Sebastian Kurz ocenił zaś, że jest jeszcze daleka droga do akceptowalnego rozwiązania, dlatego spodziewa się twardych i długich negocjacji.

Problemy z dopięciem budżetu na obecnym poziomie wynikają nie tylko z brexitu. KE postawiła sobie za cel sfinansowanie nowych wyzwań związanych z migracjami i obronnością. Według projektu łącznie na ochronę granic oraz zarządzanie migracjami w kolejnej perspektywie budżetowej przeznaczone zostaną blisko 33 mld euro (w obecnym budżecie na ten cel przewidziano 12,4 mld euro).


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (21)

  • Prawo żądność ?(2018-05-07 07:25) Zgłoś naruszenie 2714

    ..Drodzy Państwo...oto ironia losu: syn Tuska jak słyszeliśmy z przesłuchania komisji ds AmbGold inkasował 7000zł za jak to podsumowała przewodnicząca komisji śledczej Pani Wasserman-mailowanie i figurowanie na stanie, a w tym czasie Jego tatuś Donald jako Premier, razem z bandą karierowiczów ,POlitycznie okradał cynicznie z wypracowanego już wcześniejszego wieku emerytalnego kiedyś wcześnie młodo- zatrudnianych obywateli czyli od 15r. życia z wieku emerytalnego, zmuszając do 52 lat pracy, zatrudnianych w soboty i święta jak to za komuny bywało bez dni zamiennie wolnych, zatrudnianych w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy za które obiecuje w Ustawie Pomostowej żebracze"rekompensaty" refundowane od Tych też tak zatrudnionych którzy emerytur nie dożyją ale pod warunkiem, że Oni uprawnieni dożyją tego nowego jego wieku emerytalnego. Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656 ART 22: --;: Czyż to nie jest od tego Słoneczka Peru cyniczne szyderstwo ze społeczeństwa.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • A czy Trybunał to osądzi?(2018-05-07 07:39) Zgłoś naruszenie 161

    14 przykładów w Ustawie o Emeryturach Pomostowych złamania Konstytucji RP, (oraz jak wsteczne okradanie robotników z emerytur ze względu na szkodliwe i niebezpieczne warunki pracy usprawiedliwił Sędzia TK i następnie Tusk . -:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;:) 1. Wsteczne działanie ustawy z 2008 aż na rok 1998, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych niewykazanych na nowych listach) przez wsteczne działanie Ustawy 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków. 2. ....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na koniec roku 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego warunku 25 lat pracy (ur przed 1958r) na tą datę w ogóle. Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … 3. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... 4. ..zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, … 5. .... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy -np: dyz ruchu na kolei ma ,dyz ruchu w elektrowni -niema ) (też się kłania Konstytucja.!....)... 6. .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. 7. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUS ie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ 8.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia rekompensaty nie otrzymają !!!... 9...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek”” 10.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dłużej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytury pod warunkiem ze będą pracować do 67 r życia. Takie głupie POmylone Rządy ,takie dyspozycyjne Trybunały. 11.wspomnijmy także że te setki tysięcy tak zatrudnionym musi teraz i w przyszłości włóczyć się po sądach i wdawać w spory z pracodawcami i ZUSem o to jakie dokładnie stanowiska Tusk i jego kolesie mieli na mysli opracowujac tą ustawę Podmostową a wszystko to w sytuacji gdy na jego oczekiwanie--jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianami. Świadomie narażali tym samym Ich na ryzyko ponoszenia znacznych kosztów. 12 Nigdy nie odwołali w tej Ustawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 1980 r w sprawie wcześniejszych emerytur. 13. Osoby zgodnie z art 21 mające do 98r mniej niż 15 lat np. 12 zadnej rekompensaty już nie dostaną za kazdy rok pracy -a więc?.

    Odpowiedz
  • do Prawo Żądność?(2018-05-07 07:32) Zgłoś naruszenie 125

    ....Na to wszystko Tusk usprawiedliwiając się oznajmił w TV, że musi tych ludzi wstecznie ograbić gdyż nikt za Nich nie płacił za ten przywilej emerytalny wcześniej dodatkowych składek po czym rozpoczął jak „Ćpun wyprzedawać rodowe srebra” czyli budowane właśnie kiedyś przez Nich zakłady pracy. Tyle że i On nie zostawił kasy na kompensaty o których mowa powyżej czym nie był lepszy od Tych co krytykował. Potem Wam i Im dołożył jeszcze bez konsultacji społecznych i Vacatio legis co tez klepnęły Trybunalskie Wykształciuchy jeszcze dwa lata do wieku emerytalnego chociaż na odmianę też ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" i to uczynił podnoszą je wówczas 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS dnia 22 X2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie .

    Odpowiedz
  • a propos ... prawo i sprawiedliwośc (2018-05-07 10:59) Zgłoś naruszenie 95

    Nie wiem kto jest w Polsce.... jeszcze praworządny, ale wszem i wobec już wiadomo, kto jest w Polsce ... prawo-PIS-żądny+ ... i kaso-PIS-żądny+. Po 2 latach "żądności+" PIS widać , ze ... PO względem PIS ... to mały Pikuś

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • xxx(2018-05-07 09:01) Zgłoś naruszenie 817

    Jeden pisoitroll szaleje na forum, mało w PiS placą trzeba się wykazywać

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • StAAbrA(2018-05-07 13:27) Zgłoś naruszenie 62

    Czytaj ; albo dacie nam korytarz , czytaj : albo wpuścicie do siebie islamski syf (a tym drugim wypłacicie "odszkodowania" - na POczątek - albo puścimy was PO bolkowemu ... Albo i jeszcze lepiej ...

    Odpowiedz
  • Ach, gdzie zniknął Artykuł 7.?(2018-05-07 14:27) Zgłoś naruszenie 53

    Zauważyliście, że temat słynnego artykułu 7. i odebrania Polsce głosu już ********** odkąd polski i węgierski rząd się postawił? A tyle miesięcy straszyły PO z Nowoczesną i wujkiem Axelem!

    Odpowiedz
  • Komunista(2018-05-07 14:25) Zgłoś naruszenie 51

    Polska powinna przygotować prawo, które praworządność wiąże z ograniczeniem importu z Niemiec i Francji, i działania niemieckich i francuskich firm. Najlepiej z gotowymi sumami, jakie uderzy to w kieszeń Berlina, Paryża i Hagi. Polska tak ceni praworządność, że nawet rozszerzy propozycję Brukseli. Brak praworządności dotyczy całej gospodarki, prawda? Skoro brak praworządności to sytuacja nadzwyczajna, to Polska automatycznie wprowadzi ograniczenia importu i swobody działania po stwierdzeniu przez Brukselę braku praworządnośći. Jeśli Bruksela zaczęła demontować wspólny rynek, to Polska mówi be. Kiedy zagraniczne gazety podają potencjalne sumy utraconych wpływów i miejsc pracy w Niemczech, Francji i Holandii, to temat praworządnośći zniknie tak, jak zniknął słynny artykuł 7, którym wiele miesięcy straszono Polskę.

    Odpowiedz
  • Z zagranicy(2018-05-07 14:16) Zgłoś naruszenie 41

    Niemcy czy Francja bardzo nie lubią płacić pieniędzy. Dlatego powstrzymanie rzekomej dyktatury w Polsce i Niemczech to tylko pretekst, żeby uderzyć w Europę Wschodnią. To prawo uzasadni również nie płacenie pieniędzy rządowi PO, Nowoczesnej, i wszystkim innym krajom - beneficjentom brutto. Radzę nie zapominać o tym pożytecznym idiotom zaślepiionym walką o stołki w kraju.

    Odpowiedz
  • To nie tylko wpuszczenie muzułmanów(2018-05-07 14:32) Zgłoś naruszenie 31

    Praworządność mają głosować sami zainteresowani (kraje płacące do budżetu Unii), więc dlaczego by poprzestać tylko na wpuszczeniu muzułmanów? Berlin i Bruksela będą stawiać nowe i nowe wymagania. Nie ma żadnego limitu spraw, które można z Polski wycisnąć.

    Odpowiedz
  • O Trybunałach w kontekscie Ustawy POmostowej(2018-05-07 13:35) Zgłoś naruszenie 30

    --a czy funkcjonowali w lepszych warunkach pracy?..... No cóż TK zapomniał „inne otoczenie prawne „ że to Ich się również dotyczy—Oni także byli tworzeni w innej rzeczywistości ,studia i prace rozpoczynali „w innej” a poza tym świetny tekst ,zawsze aktualny .Za dziesięć ,piętnaście lat będzie można kolejnym obecnie pracującym frajerom powiedzieć „pracowaliście w innej rzeczywistości” więc emerytury macie na śmietniku—nie ma dla Was. !!!-”

    Odpowiedz
  • ad vocem ... obserwator (2018-05-07 10:34) Zgłoś naruszenie 25

    Sprawdź Waść… czy w nocy nie przesunął Ci się MÓŻDŻEK ... z głowy .... do najgłębszej części d.u. ... p.y., bo te wczesno ranne wpisy COSIK o tym świadczą.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz