W Kielcach w południe odbyło się posiedzenie Gabinetu Cieni PO, poświęcone głównie polityce senioralnej.

Podczas konferencji prasowej Schetyna, pytany czy Platforma zamierza w zbliżających się wyborach współpracować z szeroką rozumianą lewicą odparł, że jego partia "będzie rozmawiać ze wszystkimi tymi, którzy uważają, że samorządność i Polska samorządna jest ważniejsza od centralistycznej polityki PiS, zabierającej władzę samorządom i tworzącą Polskę resortową".

"Z tymi wszystkimi będziemy współpracować w różnym wymiarze, bo to jest kwestia i obecności w jednych komitetach wyborczych, czy na naszych listach, przedstawicieli innych środowisk, ale także formalnej współpracy. Będziemy prezentować takich partnerów w najbliższym czasie" – mówił Schetyna.

Odniósł się także do kwestii kandydata PO na prezydenta Kielc. "Chcemy, żeby ta decyzja była podjęta pod koniec kwietnia, może w maju" – przekazał szef Platformy. Dodał, że jest umówiony z przewodniczącą Nowoczesnej Katarzyną Lubnauer, że Kielce będą miejscem, gdzie ich wspólna koalicja obywatelska "wystawi i będzie promować jednego kandydata".

Na początku marca europoseł PO Bogdan Wenta zapowiedział, że zamierza zgłosić swoją kandydaturę w wyborach prezydenta Kielc. Jak dodał, chce startować z własnego komitetu Projekt Świętokrzyskie.

"Poinformował mnie o swojej woli stanięcia w szranki prezydenckie, natomiast zwrócił się do Zarządu Krajowego o akceptację tej decyzji i wsparcie. Powiedzieliśmy, że zrobimy wszystko, żeby środowisko PO, Nowoczesnej i środowiska obywatelskie miasta Kielce miały jednego kandydata, bo to zwiększa szansę na wejście do drugiej tury i walkę o prezydenturę Kielc" – podkreślił lider Platformy.

O możliwym starcie Wenty w wyborach na prezydent Kielc media w regionie spekulowały od dłuższego czasu. Nazwisko Wenty padało w kontekście m.in. możliwego poparcia jego kandydatury w Kielcach przez regionalną PO, jednak w połowie marca takie poparcie otrzymał obecny szef świętokrzyskiej Platformy – Artur Gierada.

W Kielcach większość partii politycznych nie przedstawiła jeszcze kandydatów w wyborach na prezydenta miasta. Urzędujący od 2002 r. Wojciech Lubawski ewentualną decyzję o ubieganiu się o reelekcję ma ogłosić w czerwcu. W lipcu ub.r. szef świętokrzyskich struktur SLD Andrzej Szejna poinformował, że o fotel prezydenta Kielc z listy ugrupowania będzie ubiegał się miejski radny Marcin Chłodnicki.