statystyki

Latynosi mają własny kryzys migracyjny

autor: Joanna Kędzierska16.04.2018, 07:23; Aktualizacja: 16.04.2018, 08:16
Mapa Ekwador i Peru

Nieobecność Trumpa i kryzys humanitarny w Wenezueli to główne tematy peruwiańskiego szczytuźródło: ShutterStock

Nieobecność Trumpa i kryzys humanitarny w Wenezueli to główne tematy peruwiańskiego szczytu.

Prezydent USA Donald Trump odwołał wizytę w stolicy Peru ze względu na uderzenie na Syrię. Taka przynajmniej była oficjalna wersja jego nieobecności na piątkowo-sobotnim szczycie Ameryk w Limie.

Fakt, że w swoim zastępstwie wysłał wiceprezydenta Mike’a Pence’a i córkę Ivankę, został zinterpretowany w Ameryce Łacińskiej jako wyraz lekceważącego stosunku do najbliższych sąsiadów. Zwłaszcza że prezydent wcześniej nie wahał się dosadnie wyrażać o sąsiadach, choćby określając Haiti i Salwador mianem zadupia. Co więcej, Pence opuścił szczyt przed czasem, naglony pilną potrzebą rozmowy z prezydentem na temat kryzysu na Bliskim Wschodzie.

– Nieobecność prezydentów USA i Wenezueli obniżyła znaczenie szczytu – mówi peruwiański politolog Miguel Ángel Rodríguez. Prezydent Nicolás Maduro nie przyjechał do Limy, bo poprzedni przywódca Peru Pedro Kuczynski odmówił mu prawa do przyjazdu w związku z łamaniem praw człowieka w Wenezueli. Mimo to kraj ten stał się jednym z tematów szczytu. Działania rządu Madury i jego poprzednika Hugo Cháveza doprowadziły do kryzysu, którego efektem jest fala migracji do państw ościennych. To dziś największe wyzwanie dla Ameryki Łacińskiej.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie