statystyki

Sprawa Skripala umacnia premier May i osłabia Corbyna

autor: Bartłomiej Niedziński20.03.2018, 06:53; Aktualizacja: 20.03.2018, 07:37
Theresa May

Theresa Mayźródło: ShutterStock

LONDYN | Nawet najbliżsi współpracownicy lidera Partii Pracy krytykują go za to, że kwestionuje udział Rosji w próbie zabójstwa. Konserwatystom pomaga przebieg negocjacji z Brukselą

O ile premier Theresa May w sprawie próby zabójstwa Siergieja Skripala uzyskała poparcie ze strony całej, podzielonej na co dzień Partii Konserwatywnej, o tyle lider opozycji Jeremy Corbyn zrobił rzecz dokładnie odwrotną. Jego nieprzekonujące wystąpienie spowodowało, że wróciły spekulacje na temat wewnątrzpartyjnego puczu przeciwko przywódcy Partii Pracy. Zwłaszcza że konserwatyści zyskali wczoraj jeszcze jeden punkt – Londyn osiągnął porozumienie z Brukselą w sprawie okresu przejściowego po brexicie.

Corbyn wzywał m.in., by nie przesądzać o winie Rosji, póki nie ma przekonujących dowodów, i ostrzegł, by podjęte przez May działania odwetowe nie przerodziły się w nową zimną wojnę. To, że oburzenia tą wypowiedzią nie kryli rządzący konserwatyści, nie dziwi, ale skrytykowała je także znaczna część laburzystów. W trakcie przemówienia Corbyna z ław opozycji słychać było nawet gwizdy. – To odzwierciedlenie głęboko zakorzenionych poglądów Jeremy’ego Corbyna w sprawach zagranicznych – uważa Steven Fielding, politolog z uniwersytetu w Nottingham, przypominając, że Corbyn zaczynał działalność polityczną od takich organizacji jak Kampania na rzecz Rozbrojenia Nuklearnego (CND), która w czasie zimnej wojny opowiadała się za tym, by Wielka Brytania jednostronnie zniszczyła swój arsenał jądrowy. Przywódca Partii Pracy brnął dalej i w artykule w „Guardianie” rysował paralele między sprawą Skripala a rzekomymi dowodami istnienia broni masowego rażenia, które posłużyły jako pretekst do inwazji na Irak w 2003 r.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Mały Jaś(2018-03-20 08:44) Zgłoś naruszenie 10

    Zawsze jest pytanie, kto skorzysta na zbrodni. Odpowiedź jest jednoznaczna. Tak jak w 2010, 2014 i 2018.

    Odpowiedz
  • prewencja(2018-03-20 08:28) Zgłoś naruszenie 12

    No cóż, w temacie zamachu na Skripała najwięcej do powiedzenia mają wytresowane rusofoby. Ustalenia śledczych, które wskazywałyby na innych sprawców np na własne tajne służby objęte są ścisłą cenzurą.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie