W Brukseli Szymański zaprezentował białą księgę o reformach wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Na spotkanie zaproszono przedstawicieli Komisji Europejskiej, sekretariatu Rady UE i państw unijnych.

„Z całą pewnością dziś w UE jest bardzo duża grupa państw, które chciałaby polubownego, niekonfrontacyjnego załatwienia tej sprawy. Chciałaby po prostu uniknięcia głosowania. Jesteśmy oczywiście również gotowi na taki ostrzejszy scenariusz, zakładający głosowanie, ale podzielamy przekonanie wielu państw, że taki scenariusz jest gorszy dla samej UE” – powiedział.

Jak dodał, ma wrażenie, że oczekiwania tych państw co do tego, „w jaki sposób wyjść z tej sytuacji, w jaki sposób uformować kompromis, nie idą tak daleko, jak przynajmniej te pisemne oczekiwania Komisji Europejskiej”. „Bardzo wiele zależy od tego, jak finalnie będzie odbierana biała księga, w jaki sposób będą też oceniane procesy polityczne w Polsce” – podkreślił.

.

Przed tygodniem premier Mateusz Morawiecki przekazał białą księgę, tłumaczącą polski punkt widzenia w sprawie przeprowadzanej reformy sądownictwa, szefowi KE Jean-Claude'owi Junckerowi i wiceszefowi KE Fransowi Timmermansowi.