W środę posłowie PiS złożyli projekt nowelizacji ustawy o KRS, który przewiduje, że pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa po zwolnieniu stanowiska przewodniczącego Rady zwołuje prezes Trybunału Konstytucyjnego. Jak powiedział PAP reprezentant wnioskodawców projektu Marek Ast (PiS), mamy obecnie do czynienia z taką sytuacją wokół KRS, której ustawa o Radzie nie uwzględnia. "Mamy sytuację, kiedy zobligowana ustawą I prezes SN nie zwołuje posiedzenia KRS w nowo wybranym składzie. Dajemy posłom pod rozwagę tego rodzaju nowelę, która ten pat może w miarę szybko rozwiązać" - zaznaczył.

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, odnosząc się do projektu, powiedziała: "Prawu i Sprawiedliwości nigdy nie przeszkadzało prawo". Jak dodała, ustawa o KRS "mówi jednoznacznie", że posiedzenie Rady powinien zwołać jej przewodniczący lub pierwszy prezes Sądu Najwyższego. "Wszystko w innej formule jest po prostu kolejnym pogwałceniem prawa" - powiedziała.

Zdaniem liderki Nowoczesnej na liście działań PiS jest już tyle takich "pogwałceń", że "to kolejne nie zrobi na nikim wrażenia". "No, może poza Komisją Europejską, Komisją Wenecką i instytucjami międzynarodowymi" - zaznaczyła. "Myślę, że w sytuacji, w której PiS udaje, że chce naprawić stosunki z Komisją Europejską, to dokładanie sobie kolejnych grzechów polegających na łamaniu konstytucji nie jest dobrym pomysłem" - oceniła.

Z kolei rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec wyraził pogląd, że "cały zestaw ustaw dotyczący tzw. reformy sądownictwa jest bublem prawnym". "Fakt, że te ustawy zostały tak uchwalone, że minister Ziobro nie potrafi doprowadzić do posiedzenia KRS, jeszcze tylko bardziej dobitnie pokazuje nieudolność tej ekipy" - powiedział.

W jego ocenie projekt ustawy dot. posiedzenia KRS z pewnością zostanie dostrzeżony przez organy, które - jak mówił - "uważnie przyglądają się stanowi praworządności w Polsce". Wśród nich rzecznik PO wskazał na Komisję Europejską, Parlament Europejski, a także administrację USA.

Grabiec podkreślił, że rząd polski zobowiązał się, że odpowie na wezwanie KE w kontekście art. 7. "Skoro jest w stanie w ciągu kilkudziesięciu godzin przygotować nowelizację tego prawa, powstaje pytanie, dlaczego nie jest w stanie naprawić tych błędów, o których mówi Komisja Europejska, Departament Stanu czy Komisja Wenecka?" - pytał rzecznik PO.

Grabiec przekonywał, że projekt PiS dot. posiedzenia KRS to "dorzynanie niezależności" Rady. "Z całą pewnością do tego procesu swojej ręki posłowie opozycji, zwłaszcza Platformy Obywatelskiej, nie przyłożą" - zapewnił.

Poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi ocenił w rozmowie z PAP, że w kwestii KRS "mamy do czynienia z zabawą w piaskownicy". "Jest akcja i reakcja. nie jest to do końca poważne" - powiedział. Wyraził przekonanie, że PiS "przeprowadzi tę nowelizację w trakcie najbliższego posiedzenia Sejmu". Zaznaczył, że klub Kukiz'15 jeszcze nie podjął decyzji, czy poprze projekt.

"Wymiar sprawiedliwości powinien być reformowany, a na razie jest szarpany przez główne siły polityczne kraju. Niedługo zobaczymy, czy będzie rewolucyjna zmiana w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości. Jako obywatel bardzo bym sobie tego życzył, jako fachowiec mam pewne wątpliwości" - powiedział poseł Kukiz'15.

Według rzecznika PSL Jakuba Stefaniaka projekt PiS to "kolejny dowód na to, że w państwie PiS nie ma żadnej świętości". Jego zdaniem konstytucja jest "podeptana" i - jak mówił - "PiS-owski walec", kiedy potrzeba, jest "wyprowadzany i rozjeżdża wszystko".

W ocenie Stefaniaka zastrzeżenia "budzą już sami kandydaci". "No i w tym momencie o tym nowym tworze, tym mutancie - bo to jest jakiś mutant - będzie decydował kadłubek w postaci Trybunału Konstytucyjnego" - mówił Stefaniak. "PiS po prostu tworzy potwora. Miała być reforma wymiaru sprawiedliwości, a oni tworzą potwora" - dodał.

Zgodnie z projektem noweli, do czasu wyboru nowego przewodniczącego obradom Rady przewodniczyłaby osoba wskazana przez prezesa TK spośród członków Rady wybranych przez Sejm wśród sędziów.

Jak dodano w uzasadnieniu projektu, "z uwagi na konieczność niezwłocznego uregulowania kwestii stanowiącej przedmiot projektu proponuje się, aby ustawa wchodziła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia".(PAP)