statystyki

Zabójstwo dziennikarza na Słowacji: W Bratysławie trzęsie się terrapolitica

autor: Klara Klinger13.03.2018, 07:52; Aktualizacja: 13.03.2018, 07:58
Premier Robert Fico nie chce sam zrezygnować z funkcji.

Premier Robert Fico nie chce sam zrezygnować z funkcji.źródło: ShutterStock

Morderstwo dziennikarza śledczego, który pisał o związkach polityków z włoską mafią, może doprowadzić do upadku rządu Roberta Fico. Zajmowali się m.in. wyłudzaniem dopłat z UE.

Premier Słowacji Robert Fico ugiął się po fali demonstracji, największych od odzyskania przez ten kraj niepodległości w 1989 r. I co prawda sam nie zrezygnował, ale przyjął dymisję ministra spraw wewnętrznych Roberta Kaliňáka. Zdaniem komentatorów na tym się nie skończy. Na przedterminowe wybory naciskają koalicjanci rządzącej partii Smer, a także prezydent Andrej Kiska. Los koalicji miał być jasny do wczorajszego wieczora. Przed zamknięciem tego wydania DGP przyszłość rządu Ficy wisiała na włosku.

Słowacja zmaga się z największym kryzysem od 1989 r. Zapalnikiem stało się niedawne morderstwo słowackiego dziennikarza śledczego Jána Kuciaka i jego narzeczonej. Dziennikarz w swoich tekstach ujawniał afery finansowe, w które zaangażowane były osoby bezpośrednio z otoczenia premiera. Wielokrotnie pojawiało się również nazwisko obecnego ministra spraw wewnętrznych. Ostatni tekst Kuciaka, który opublikowano już po jego śmierci, dotyczył powiązań mafii włoskiej działającej na Słowacji z ludźmi z otoczenia premiera Ficy. Mafia zajmowała się m.in. wyłudzaniem dopłat unijnych.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • tomasz_kubik@toya.net(2018-03-15 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    Błędem byłyby przedterminowe wybory w Słowacji z powodu zabójstwa dziennikarza. Możliwe, że zabójca osiągnął by cel. Nie wiadomo, czy ów dziennikarz dysponował wiedzą o hipotetycznych kontaktach niektórych słowackich polityków z włoską mafią. Słowacja jest w Unii Europejskiej i w NATO. Stabilizacja sceny politycznej jest niezbędna, Może śledztwo wyjaśni motyw i policja aresztuje przestępcę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie