statystyki

Konflikt między MON a prezydentem zażegnany. Wojsko znowu może skupić się na swoich zadaniach

autor: Maciej Miłosz05.03.2018, 07:17; Aktualizacja: 05.03.2018, 08:07
W kategoriach politycznych w wojnie z Antonim Macierewiczem prezydent Andrzej Duda odniósł trzy zwycięstwa.

W kategoriach politycznych w wojnie z Antonim Macierewiczem prezydent Andrzej Duda odniósł trzy zwycięstwa.źródło: ShutterStock

Konflikty między resortem obrony a Pałacem Prezydenckim zostały rozwiązane bądź wkrótce będą. Wojsko znowu może skupić się na swoich zadaniach.

- Gratuluję osobistego sukcesu, ale także zaufania. Bo te awanse oznaczają zaufanie ze strony ministra obrony narodowej, pana ministra Mariusza Błaszczaka, i z mojej strony jako prezydenta Rzeczypospolitej – stwierdził podczas czwartkowego wręczania aktów nominacji generalskich prezydent Andrzej Duda.

Będąc narzędziem do obrony państwa

Ta wypowiedź dobrze ilustruje, że politycy sprawujący obecnie kontrolę nad Wojskiem Polskim się dogadali. Jeszcze w ubiegłym roku prezydent odmówił nominacji oficerów, których zaproponował resort obrony pod kierownictwem ministra Antoniego Macierewicza. Wówczas wśród kandydatów do awansu znalazł się m.in. gen. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa, który wsławił się wydaniem rozkazu, by „podstawowym źródłem informacji pozyskiwanych z mediów w codziennej działalności służbowej były programy telewizji publicznej, w szczególności TVP Info”. Brakowało za to szefa sztabu gen. Leszka Surawskiego, który jak pierwszy żołnierz RP powinien mieć cztery gwiazdki. Patrząc na awanse, można powiedzieć, że do wojska wraca normalność – awansowani oficerowie mieli bowiem dotąd niższe stopnie niż te przewidywane dla stanowisk, które pełnią. Kluczowe dla funkcjonowania armii ośrodki w państwie znowu ze sobą rozmawiają. - Przestaliśmy być zakładnikami braku dialogu i to jest olbrzymi plus. Będąc narzędziem służącym do obrony państwa, nie musimy się już zastanawiać, o co chodzi w polityce, tylko możemy się skupić na naszych zadaniach – mówi nam pułkownik z jednej z warszawskich jednostek.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie