statystyki

Jaką Macedonię mogą zaakceptować Ateny?

autor: Bartłomiej Niedziński28.02.2018, 08:06; Aktualizacja: 28.02.2018, 08:40
Obywatele Macedonii żądają rozwiązania sporu z Grecją

Obywatele Macedonii żądają rozwiązania sporu z Grecjąźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: GEORGI LICOVSKI

Mieszkańcy Skopja i okolic uważają, że zmiana nazwy kraju jest ceną, którą warto zapłacić za integrację z Zachodem i lepszą przyszłość gospodarczą.

Władze Macedonii chcą jeszcze w tym półroczu rozwiązać ciągnący się od dziesięcioleci spór z Grecją o nazwę kraju. Nagrodą za ustępstwo będzie przyjęcie byłej jugosłowiańskiej republiki do NATO oraz rozpoczęcie rozmów o członkostwie w Unii Europejskiej. – Wierzę, że możemy zakończyć negocjacje sukcesem przed szczytem Sojuszu w lipcu – mówił w ubiegłym tygodniu macedoński premier Zoran Zaew. – Mamy automatyczne zaproszenie, co oznacza, że członkowie NATO zaczną ratyfikację naszej akcesji, jak tylko wraz z Grecją ogłosimy, że problem został rozwiązany – dodał.

Nie jest to tylko urzędowy optymizm, bo w ostatnich tygodniach faktycznie sporo się dzieje w relacjach między Skopje i Atenami, a rozwiązanie nigdy chyba jeszcze nie było tak realne. Ta zmiana klimatu rozpoczęła się od przejęcia władzy w maju zeszłego roku przez kierowaną przez Zaewa centrolewicę. Nowy rząd wykonał już w kierunku Aten kilka gestów dobrej woli, odbierając stołecznemu lotnisku imię Aleksandra Wielkiego (w miniony weekend, przed wizytą szefa Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera, zaczęto demontować wielki napis na terminalu). Z kolei prowadząca w kierunku Grecji autostrada im. Aleksandra Wielkiego stała się Drogą Przyjaźni.

– Fakt, że nasz rząd zdecydował się zmienić nazwę lotniska i autostrady, dowodzi, że traktujemy to poważnie. To nie jest działanie na pokaz. Chcemy pozwolić naszemu krajowi uwolnić się od brzemienia, które wiele nas kosztowało – oświadczyła minister obrony Radmiła Szekerinska. Co najważniejsze, Zaew wyraził gotowość do kompromisu w kwestii nazwy kraju, do której mogłoby zostać dodane określenie w postaci „Górna”, „Północna” lub „Nowa”.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie