statystyki

Lelonek: Pożyteczni idioci wojenni

autor: Adam Lelonek28.02.2018, 08:06; Aktualizacja: 28.02.2018, 08:26
Granica Ukraina-Rosja

Granica Ukraina-Rosjaźródło: ShutterStock

Dotychczasowe rozwiązanie prawne przyjęte wobec okupowanych terytoriów na Donbasie było związane z nadzorowaną przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy operacją antyterrorystyczną (ATO). 16 stycznia została przegłosowana ustawa o reintegracji Donbasu, która weszła w życie 20 lutego. W jej ramach nadzór nad obroną przed rosyjską agresją, a także odbudową integralności terytorialnej przeszedł do sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy.

Chodziło o wyjście z legislacyjnej szarej strefy i danie prawnych możliwości wykorzystywania sił zbrojnych na tych obszarach bez faktycznego wypowiedzenia wojny. Szczegółową analizę na ten temat przygotował m.in. Ośrodek Studiów Wschodnich. Innymi słowy Kijów nie uznał wydarzeń na Donbasie za stan wojny, lecz po raz kolejny potwierdził stan faktyczny: Ukraina jest obiektem rosyjskiej agresji militarnej. Głównym rozwiązaniem konfliktu mają być porozumienia mińskie. To jednak nie spodobało się na Kremlu.

Ustami ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, zaraz po formalnym wejściu w życie ustawy, Moskwa wprowadziła na poziom oficjalny narrację o ukraińskiej partii wojny, czyli parciu do eskalacji konfliktu przez obóz rządzący w Kijowie. Zostało to podchwycone nie tylko przez media w Rosji, ale i przez Blok Opozycyjny na Ukrainie, czyli prorosyjską partię skupiającą oligarchów, byłych członków Partii Regionów. Obok nich ten sam przekaz został uruchomiony w środowiskach prorosyjskich oraz mediach kontrolowanych przez Wiktora Medwedczuka, prokremlowskiego oligarchę ukrywającego swoje biznesy w rajach podatkowych.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie