Borysow odwiedził Stambuł z okazji uroczystości odsłonięcia odnowionej bułgarskiej prawosławnej cerkwi pod wezwaniem św. Stefana. Na jej renowację w ostatnich siedmiu latach bułgarski rząd przeznaczył ponad 3,2 mln euro.

Cerkiew, zwana „żelazną”, została zbudowana pod koniec XIX wieku. Ponieważ budowano ją na terenie nawiedzanym przez wstrząsy sejsmiczne, jej architekt Hovsep Aznawur postanowił, że główne elementy konstrukcji będą wykonane z żelaza. Z czasem metalowe elementy zardzewiały i wymagały odnowienia.

W niedzielnej uroczystości wzięli udział: prezydent Turcji Recep Tayyp Erdogan, patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I i patriarcha bułgarskiej cerkwi prawosławnej Neofit.

„Turcja jest naszą sąsiadką. Fakt, że dzisiaj w Stambule mamy odnowioną chrześcijańską świątynie, jest wspaniałym dowodem dobrosąsiedzkich stosunków, zrozumienia i pokoju” – powiedział Borysow.

Premier Bułgarii, która na początku stycznia objęła przewodnictwo w Radzie UE, podkreślił, że w 2018 roku należy normalizować stosunki między UE i Turcją.

Borysow dodał, że Bułgaria zawsze starała się utrzymywać doskonałe relacje zarówno ze światem chrześcijańskim, jak i z muzułmańskim.

Na pytanie o drogę Turcji do Europy i rolę Sofii w tym procesie, Borysow, cytowany przez radio publiczne, stwierdził: „Bułgaria jest ważnym państwem, lecz nie należy obciążać jej tak dużą odpowiedzialnością. My możemy być pośrednikami, możemy nalegać, ponieważ tylko pokój i polepszenie stosunków między Turcją a Europą przyniesie rozwiązanie wielu problemom”.

„Złe wspomnienia z historii nie powinny rzucać cienia na nadzieję i możliwości pokojowego współżycia – powiedział Erdogan. Podkreślił, że władze tureckie utrzymują wszystkie obiekty religijne w całym kraju. Wyraził nadzieję, że wkrótce będzie mógł uczestniczyć w uroczystości odsłonięcia odnowionego meczetu w Sofii.

Bułgaria, która w latach 2013-2015 znacznie ucierpiała z powodu napływu imigrantów z Turcji, opowiada się zdecydowanie za utrzymywaniem dobrych stosunków z nią, a także respektowaniem porozumienia z 2016 roku między UE a Ankarą, na mocy którego władze tureckie zatrzymują uchodźców z Bliskiego Wschodu w kraju w zamian za pomoc finansową.