statystyki

KE sięga po art. 7: Tak się zaczyna dekompozycja Unii

autor: Jakub Kapiszewski27.12.2017, 07:41; Aktualizacja: 27.12.2017, 08:19
(C) European Union, 2017_Mauro Bottaro

(C) European Union, 2017_Mauro Bottaroźródło: Materiały Prasowe

Ubocznym efektem sięgnięcia po art. 7 jest pogłębienie podziałów w Europie.

Nie trzeba bardzo głęboko wchodzić w sprawy Unii, aby dostrzec wewnątrzwspólnotowe podziały. Kraje Północy nie chcą łożyć na długi krajów Południa. Państwa ze Wschodu mają odmienne zdanie w sporze o migrację niż państwa z Zachodu. Starsi członkowie chętniej opowiadają się za ściślejszą integracją niż młodsi. Maluchy boją się dominacji dużych itd.

Na co dzień podziały te wyznaczają rytm unijnych debat, uniemożliwiając często osiągnięcie porozumienia. Przykładem jest chociażby dokończenie unii bankowej, które utknęło w miejscu właśnie przez wzgląd na różnice zdań w tej kwestii między krajami Północy i Południa. Wszyscy zgadzają się, że projekt ten należy dokończyć, ale kraje Północy nie chcą słyszeć o łożeniu na długi krajów Południa – co mogłoby mieć miejsce w przypadku wprowadzenia wspólnotowego zabezpieczenia depozytów bankowych (wtedy po upadku włoskiego banku na depozyty do gwarantowanej wysokości zrzucaliby się wszyscy).

Jak głębokie potrafią być te podziały, niech świadczy fakt debaty nad unijną polityką migracyjną. Kiedy przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poddał ostatnio pod rozwagę szefom rządów państw UE diagnozę obowiązkowych kwot relokacji migrantów, podniosło się larum, że wyrzuca do kosza wieloletni dorobek poszczególnych państw Wspólnoty w tej kwestii.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie