statystyki

Jean-Claude Juncker: Naprawiamy dach Europy, póki świeci słońce

autor: Jean-Claude Juncker14.12.2017, 07:57; Aktualizacja: 14.12.2017, 09:22
Jean Claude Juncker

Jean Claude Junckerźródło: ShutterStock

W marcu tego roku Unia Europejska obchodziła w Rzymie jubileusz 60-lecia. Była to dla nas chwila zwarcia szeregów i spojrzenia na to, co dzięki Unii udało nam się osiągnąć. Ale był to również czas na spojrzenie w przyszłość. Na to, jak Europa może dotrzymać obietnic składanych przyszłym pokoleniom. Takie rozumowanie legło u podstaw Białej Księgi Komisji Europejskiej w sprawie przyszłości Europy oraz debaty, którą w ten sposób rozpoczęto.

Istotnym elementem tej debaty jest wyciągnięcie wspólnych wniosków z ostatnich dziesięciu lat. Globalny kryzys finansowy, który nastał dziesięć lat temu, nie rozpoczął się wprawdzie w Europie, ale ujawnił znaczące niedociągnięcia – zarówno jeśli chodzi o funkcjonowanie naszego systemu finansowego, jak i konstrukcję instytucjonalną strefy euro. Tym samym doprowadził do najgłębszej i najdłuższej recesji w naszej historii.

Mając na uwadze naszą przyszłość, nie możemy pozwolić sobie ponownie na taki scenariusz. Musimy stworzyć lepsze struktury gospodarcze i społeczne, które zapewnią obywatelom Europy większą stabilność i  bezpieczeństwo.

Nadszedł właściwy moment, by to uczynić. Dzięki zdecydowanym działaniom gospodarka Unii odnotowuje wzrost już od kilku lat z rzędu. Bezrobocie, które co prawda w niektórych państwach jest wciąż wysokie, osiągnęło najniższy poziom od 2008 r. Przywrócono ład w finansach publicznych, przyspieszają też inwestycje. Banki w UE niemal podwoiły swoje współczynniki kapitałowe, a kredyty zagrożone wykazują stałą tendencję spadkową. Ustanowiliśmy nowe reguły, dzięki którym podatnicy nie muszą już płacić za banki znajdujące się w trudnej sytuacji. Zaufanie do euro jest tak wysokie, jak nigdy dotąd.

Jest takie powiedzenie, że dach trzeba naprawiać, póki jest dobra pogoda. Mamy teraz możliwość – ale i  obowiązek – aby uczynić naszą gospodarkę i nasze społeczeństwo bardziej odpornymi i solidnymi.

W   tym właśnie duchu Komisja Europejska przedstawiła plan działania nakreślający drogę do osiągnięcia jedności, skuteczności i   demokratycznej rozliczalności zarządzania gospodarczego w   UE. Opiera się on na latach pracy i   ma na celu wzmocnienie wzrostu gospodarczego, wspieranie konwergencji i   poprawę stabilności makroekonomicznej z   korzyścią dla wszystkich obywateli.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • Bert(2017-12-15 22:13) Zgłoś naruszenie 90

  Ty patronie rajów podatkowych, zamiast naprawiać dach , to sobie lepiej napraw pod sufitem..

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2017-12-15 00:11) Zgłoś naruszenie 70

  Znów się naprał , jak Messerschmitt. Pardon , jak Junkers .

  Odpowiedz
 • Voxveritas(2017-12-17 08:18) Zgłoś naruszenie 40

  Niejaki Jean Claude Juncker - to symbol i nieodrodne dziecko marksistowskiego oduraczenia współczesnej europy, która zblatowana przez wielki hohsztaplerski biznes, myśli już tylko gdzie tu wypić i zakąsić na krzywy ryj z naciskiem na wypić.

  Odpowiedz
 • EWA(2017-12-14 08:33) Zgłoś naruszenie 21

  No way!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie