statystyki

Brexitowy pożar chwilowo ugaszony

autor: Hubert Orzechowski11.12.2017, 07:33; Aktualizacja: 11.12.2017, 08:19
Jean-Claude Juncker

Jean-Claude Junckerźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Jock Fistick

Porozumienie po pierwszej fazie negocjacji unijno-brytyjskich oznacza, że na razie udało się uniknąć twardego rozstania

Trzy kwestie udało się uzgodnić: ochronę praw obywateli państw unijnych w Wielkiej Brytanii i na odwrót, kwestie związane z Irlandią Północną oraz problemy związane z budżetem i finansami. W pierwszej sprawie obie strony zgodziły się, że wszystkie prawa obywateli unijnych na Wyspach Brytyjskich i na terenie Wspólnoty, a także ich rodzin, będą w pełni respektowane, a ewentualne kwestie biurokratyczne muszą być maksymalnie uproszczone. Londyn zobowiązał się także do uznawania wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Brytyjski rząd aż do 2020 r. będzie też dokładał się do unijnego budżetu. Ta data będzie także finałem wzajemnych rozliczeń finansowych.

O wiele bardziej skomplikowaną kwestią okazała się sprawa statusu Irlandii Północnej. Pokój w Belfaście gwarantuje porozumienie wielkanocne z 1998 r. Jest to traktat wielostronny: między unionistami i republikanami z Ulsteru, rządami Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz wsparciu Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Obawy o jego przyszłość po brexicie wyrażali zwłaszcza Irlandczycy. – Brytyjczycy udzielili bardzo dużo gwarancji. Zobowiązali się do różnych rzeczy, które są częściowo sprzeczne. Podkreślili np., że nie chcą nowych barier między Irlandią Północną i Irlandią, a z drugiej strony między Irlandią Północną i Zjednoczonym Królestwem – powiedział DGP Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, ekspert od unijno-brytyjskich negocjacji w sprawie brexitu. Jego zdaniem, gdyby Wielka Brytania miała rzeczywiście respektować wszystkie zapisy, to oznaczałoby to, że musi pozostać w Unii. Jego zdaniem to dobrze, że w ogóle doszło do porozumienia. – Sukces polega na tym, że nie ma załamania rozmów. To nie jest jednak faza, która gwarantowałaby pomyślny finał całego przedsięwzięcia – stwierdził.


Pozostało jeszcze 13% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie