Lider PSL był pytany przez dziennikarzy o możliwość współpracy z Nowoczesną i jej nową liderką Katarzyną Lubnauer. Lubnauer w sobotę została nową przewodniczącą Nowoczesnej, pokonując dziewięcioma głosami dotychczasowego szefa Ryszarda Petru.

"My idziemy swoją drogą, jesteśmy podmiotem, a nie przedmiotem. W polityce PSL ma i swoją tradycję, i swoją historię, ale ma też wizję na przyszłość. I dla nas, a dla mnie szczególnie, ta podmiotowość jest niezwykle ważna – żeby być niezależnym zarówno od totalnej władzy, jak i totalnej opozycji. Taki jest wybór, jakiego dokonaliśmy, i tą drogą będziemy zmierzać" – powiedział prezes PSL.

Kosiniak-Kamysz wskazał jednak możliwość współpracy z Nowoczesną na poziomie parlamentarnym. "Będziemy współpracować na poziomie parlamentarnym, jeżeli będą wspólne punkty, takie jak pozycja Polski w UE, obrona polskiej samorządności, wspólne inicjatywy ustawodawcze - ale jest to współpraca w ramach jakichś tematów, a nie dotycząca trwałej koalicji, bo tutaj idziemy swoją drogą" – zastrzegł szef PSL.

Pogratulował Katarzynie Lubnauer. Jak stwierdził, jest to zwycięstwo przeprowadzone w demokratycznych wyborach i dla wielu osób zaskakujące, a dla Nowoczesnej stanowi nowe doświadczenie.

"Dla naszej partii jest to naturalne, u nas zmiany liderów dokonywały się już wielokrotnie, ale rzadko się zdarza taka zmiana w partii z dominującą pozycją lidera" – stwierdził Kosiniak-Kamysz.

Jak podkreślił, "partie polityczne, które były zakładane z dominującą pozycją lidera – jak Ruch Palikota, Samoobrona Andrzeja Leppera, Polska Razem Jarosława Gowina czy Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry – nigdy nie odwoływały swoich liderów". "Jest to na pewno nowe doświadczenie nie tylko dla samej Nowoczesnej, ale także dla tych, którzy są razem z tą partią w parlamencie, dla wszystkich opcji politycznych" – stwierdził Kosiniak-Kamysz.(PAP)