statystyki

Włochy: Spóźnione przyspieszenie w Italii. Do wyborów zostało mało czasu

autor: Bartłomiej Niedziński22.11.2017, 07:55; Aktualizacja: 22.11.2017, 08:26
Premier Włoch Matteo Renzi

Renzi sam stał na czele rządu przez prawie trzy lata, ale ustąpił w grudniu zeszłego roku po przegranym referendum konstytucyjnym.źródło: ShutterStock

Do wyborów zostało zbyt mało czasu. Ludzie nie zdążą odczuć poprawy sytuacji gospodarczej. Włoska gospodarka po kilku latach stagnacji wreszcie zaczęła przyspieszać. Ale jeśli Włosi nie zaczną na własnej skórze odczuwać poprawy sytuacji, rządząca Partia Demokratyczna nie zachowa władzy po wiosennych wyborach.

Według wstępnych danych za III kwartał, które w zeszłym tygodniu podał urząd statystyczny Istat, gospodarka urosła 0,5 proc. w stosunku do poprzednich trzech miesięcy i o 1,8 proc. w ujęciu rok do roku. To więcej niż spodziewali się analitycy, a zarazem najlepszy wynik od II kwartału 2011 r. I nie jest to jednorazowy skok, lecz wygląda na początek trendu – wzrost PKB w II kwartale wyniósł 1,5 proc. w stosunku rocznym i też był lepszy niż konsensus rynkowy, zaś prognoza wzrostu PKB za cały 2017 r., która we wrześniu została podniesiona przez rząd z 1,1 do 1,5 proc., też już wymaga korekty w górę. Agencja Standard & Poor’s napisała nawet ostatnio w kontekście włoskiej gospodarki o widocznym światełku w tunelu.

Te optymistyczne dane gospodarcze nie mają jednak odzwierciedlenia w sondażach przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na wiosnę przyszłego roku (najpóźniej muszą się odbyć w maju, najbardziej prawdopodobny jest marzec). Rządząca od 2013 r. centrolewicowa Partia Demokratyczna od miesiąca znów przegrywa z populistycznym Ruchem Pięciu Gwiazd, który w pewnym momencie wyraźnie znajdował się w odwrocie. Na dodatek jeśli trzy ugrupowania centroprawicy – partia Silvio Berlusconiego Forza Italia, Liga Północna oraz Bracia Włosi – Sojusz Narodowy – zawrą porozumienie, to taka koalicja może liczyć na zwycięstwo. Słabnącą pozycję Partii Demokratycznej potwierdziły wybory na Sycylii na początku listopada – jedyne regionalne wybory w kraju w tym roku. Wygrała koalicja centroprawicy, przed Ruchem Pięciu Gwiazd, PD zaś z dużą stratą zajęła trzecie miejsce.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie