"Wszystkie kraje muszą w pełni wdrożyć sankcje ONZ" wymierzone w Pjongjang w związku z jego programem zbrojeń nuklearnych - powiedział sekretarz stanu; dodał, że chce, by kraje afrykańskie poszły dalej i podjęły dodatkowe kroki mające zwiększyć nacisk wspólnoty międzynarodowej na Koreę Północną.

"Wzywam was do obniżenia rangi stosunków dyplomatycznych z reżimem i zerwania więzi gospodarczych, wydalenia wszystkich pracowników z Korei Północnej oraz ograniczenia jej wpływów w waszych krajach" - podkreślił Tillerson.

Dzień wcześniej Departament Stanu USA podał, że do zerwania kontaktów militarnych i gospodarczych z Pjongjangiem zobowiązał się Sudan.

Sekretarz stanu zaapelował też o przywrócenie ładu i cywilnej władzy w Zimbabwe, gdzie w nocy z wtorku na środę kontrolę nad Harare przejęło w bezkrwawym puczu wojsko.

W piątek armia poinformowała, że "osiągnęła znaczny postęp w operacji mającej na celu wyeliminowanie kryminalistów w otoczeniu prezydenta (Roberta) Mugabego", a także że zatrzymała niektóre osoby z tych kręgów.

Mugabe w czwartek podczas rozmów z dowódcą sił zbrojnych generałem Constantino Chiwengą odmówił złożenia rezygnacji; 93-letni prezydent jest u władzy od 37 lat. (PAP)

fit/ mc/