statystyki

Marsz Niepodległości: Prokuratura podejmie decyzję o ściganiu za rasistowskie transparenty

autor: Piotr Szymaniak14.11.2017, 07:52; Aktualizacja: 14.11.2017, 08:12
Transparenty z napisami „Europa będzie biała albo bezludna” czy też opatrzony krzyżem celtyckim i znakiem falangi „Biała Europa braterskich narodów” wywołały oburzenie nie tylko w Polsce, ale też na świecie.

Transparenty z napisami „Europa będzie biała albo bezludna” czy też opatrzony krzyżem celtyckim i znakiem falangi „Biała Europa braterskich narodów” wywołały oburzenie nie tylko w Polsce, ale też na świecie.źródło: PAP
autor zdjęcia: Jacek Turczyk

Istotne jest ustalenie, czy i w jaki sposób służby porządkowe reagowały na ksenofobiczne treści. Śledczy przeanalizują też użycie materiałów pirotechnicznych.

Transparenty z napisami „Europa będzie biała albo bezludna” czy też opatrzony krzyżem celtyckim i znakiem falangi „Biała Europa braterskich narodów” wywołały oburzenie nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Na ich treść podczas marszu nie zareagowali ani policjanci, ani organizatorzy. Tymczasem publiczne propagowanie faszyzmu lub innych totalitarnych ustrojów oraz nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych czy wyznaniowych jest przestępstwem. Zgodnie z art. 256 kodeksu karnego grozi za nie od grzywny, przez karę ograniczenia wolności, do dwóch lat więzienia. Czyn ten jest ścigany z oskarżenia publicznego, co oznacza, że policja lub prokuratura powinny wszcząć postępowanie niezależnie od tego, czy wpłynie w tej sprawie zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa, czy nie.

Wszystko wskazuje jednak na to, że służby podległe ministrowie spraw wewnętrznych i administracji Mariuszowi Błaszczakowi nie podejmą decyzji o ściganiu. Zostawią ją podległej Zbigniewowi Ziobrze prokuraturze.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • A co dalej, czerwona zaraza czy zdrowa wolność.(2017-11-14 09:40) Zgłoś naruszenie 143

    Ksenofobia jest nie na transparentach . Afryka była czarna a Europa biała i tak było od tysiącleci. Najpierw trzeba skończyć z komuną na świecie, następnie z kombinatorami i nierobami "Sorosami" za wyłudzone pieniądze od uczciwych ludzi, Te elity nie wiedza co to praca, zawsze kombinowali na giełdach i zadłużali dla swych celów państwa, by teraz przejąc władzę absolutną. Ksenofobia itp bzdety są na użytek szybszego rozkładu świata ,by nim globalnie już bez żadnych oporów etycznych zarządzać. Świata depopulacji dla wybranych, reszta to tylko numery jak w obozie koncentracyjnym zwanym "NWO." .Kto jeszcze tego nie pojął , to może już nie pojąć nigdy bo nie zdąży. wierząc w dobre intencje tych "Panów".

    Odpowiedz
  • sko(2017-11-14 22:00) Zgłoś naruszenie 32

    A co złego jest w tych transparentach?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie