statystyki

Pierwsze państwo totalitarne

autor: Adam Bosiacki03.11.2017, 07:25; Aktualizacja: 03.11.2017, 08:32
lenin płaskorzeźba

lenin płaskorzeźbaźródło: ShutterStock

O komunizmie, w wersji zapoczątkowanej przez tzw. rewolucję październikową, napisano więcej niż o wszystkich systemach politycznych w historii. Państwo bolszewickie było pierwszym w dziejach, które nie miało odpowiednika w przeszłości. Ustrój stworzony przez bolszewików był – jak określili to niektórzy – pierwszą w dziejach ludzkości utopią u władzy.

Tzw. rewolucja październikowa stanowiła nie tylko pierwszy całkowicie udany przewrót, który stał się zrozumiały dopiero po niewczasie. A jej propaganda jest też do dziś jedną z najbardziej oddziałujących w historii. Rewolucja dała także początek systemowi największego w dziejach ludzkości ludobójstwa, choć w chwili przejęcia władzy bolszewicy deklarowali jedynie cztery ogólnikowe cele.

Zapowiadali stworzenie jednolitego, na pozór niescentralizowanego systemu władzy (zgodnie z hasłem: „cała władza w ręce rad”), nadanie wszystkim chłopom ziemi, stworzenie tzw. robotniczo-chłopskiej kontroli nad produkcją i powołanie nowego rządu (określanego jako robotniczo-chłopski). Zjednali sobie ludzi obietnicami nadania ziemi oraz hasłami zakończenia wojny. Przewrotem bolszewickim ukoronowany został również proces zdobycia przez bolszewików władzy, instytucji stanowiącej leitmotiv całej myśli Lenina. Pod względem socjologicznym partia bolszewicka była tworem w rosyjskiej rzeczywistości bez precedensu: zdobyła władzę nad imperium zaledwie 14 lat od powstania.

Jako przywódca małej partyjki Lenin przez bardzo długi czas nie był przez wszystkich brany poważnie. Jednak to on stworzył partię bolszewicką i na przekór wszystkim doprowadził ją do zwycięstwa. Richard Pipes pisał w związku z tym, że „reżim, jaki ustanowił w październiku 1917 r., jakby zinstytucjonalizował jego osobowość. Partia bolszewicka była tworem Lenina: jako jej założyciel ukształtował ją według własnego wyobrażenia i pokonując wszelki sprzeciw wewnętrzny i zewnętrzny, poprowadził ją drogą, którą sam wytyczył. (...) Rosja komunistyczna była więc w niespotykanym dotąd stopniu, od zarania, odzwierciedleniem umysłu i duszy jednego człowieka: jego życiorys i jej dzieje w sposób jedyny w swoim rodzaju zlały się w jedno”. Lenin jest niewątpliwie odpowiedzialny za projektowany kształt państwa, także ludobójstwo, które najczęściej sam nadzorował. Jako prawnik zdawał sobie sprawę z wprowadzanych uregulowań. Oraz z systemu, jaki pośrednio i bezpośrednio tworzył.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (6)

 • Po co tak 'daleko' szukać(2017-11-03 10:33) Zgłoś naruszenie 123

  No i jest powtórka z rozrywki - lewacka UE z agentami Stasi i KGB (oni nie powymierali jak mamuty) , jako zalążek utopijnego NWO. Soros najlepszym przykładem. Układ warszawski zastąpiło NATO, a Moskwę Bruksela Żyje się lepiej ,ale to ta sama w końcu czerwona ideologia utopii, tylko tym razem Marksa. Ale skoro nam to pasi , to cześć do depopulacji.

  Odpowiedz
 • Tylko tyle(2017-11-03 13:10) Zgłoś naruszenie 40

  Uwielbiam Kaczyzm , a ściślej wolę od postkomunizmu reprywatyzacyjnego.

  Odpowiedz
 • Drugą utopią ...(2017-11-03 12:22) Zgłoś naruszenie 16

  .... jawi się kaczyzm.

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2017-11-03 13:50) Zgłoś naruszenie 00

  Jakie pierwsze w historii? Niedoścignionym wzorcem wszystkich totalitaryzmów, jest i będzie Cesarstwo Rzymskie

  Odpowiedz
 • tp(2017-11-03 14:04) Zgłoś naruszenie 00

  Dwa lewackie ustroje podpaliły Europę. Komuna i narodowy socjalizm.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie