statystyki

Centralny ośrodek dyspozycji. Model zarzązania państwem z Nowogrodzkiej okazuje się wydajny

autor: Grzegorz Osiecki25.10.2017, 07:37; Aktualizacja: 25.10.2017, 08:25
Często pojawia się argument, że prezes PiS ma władzę, ale nie ponosi za nią odpowiedzialności

Często pojawia się argument, że prezes PiS ma władzę, ale nie ponosi za nią odpowiedzialnościźródło: ShutterStock

Wraz z doniesieniami o zmianach w rządzie pojawiło się pytanie, czy i na ile – po emancypacji prezydenta i zdobyciu szerokiej autonomii przez kilku ministrów – wydajny jest model zarządzania państwem oparty o Nowogrodzką.

Model zarządzania państwem zaproponowany przez Jarosława Kaczyńskiego można uznać za rozwojową wersję gabinetów Jerzego Buzka, Marka Belki i Kazimierza Marcinkiewicza. W tych trzech rządach z różnych powodów za premierem stał lider – szef Akcji Wyborczej Solidarność Marian Krzaklewski, prezydent Aleksander Kwaśniewski i prezes PiS. Pozycja nieformalnego przywódcy, który ma decydujący wpływ na państwo z „tylnego siedzenia”, w przypadku Beaty Szydło jest jednak zdecydowanie najsilniejsza.

To radykalna zmiana w modelu funkcjonowania państwa w porównaniu do tego, co proponowała PO. Tam zasadą było, że to lider kieruje Radą Ministrów. Model Kaczyńskiego utrwala coś, co prezes sam określa mianem centralnego ośrodka dyspozycji – COD.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

  • Jest(2017-10-25 08:14) Zgłoś naruszenie 72

    wydajny. I tyle.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ach(2017-10-25 11:10) Zgłoś naruszenie 31

    Mamy teraz zarządzenie takie jak agencji Rzymu. Nowogrodzka=Watykan ewentualnie =egzekutywa Konferencji Episkopatu. Skuteczne, bo nie popularne decyzje spadają na ministrów, których można wymienić. A góra nieodpowiedzialna robi swoje i pokazuje miła twarz. Taką jak Kaczafi po samopodpaleniu bohatera wolności. Czy papa po skandalach wśród urzędników czarnej mafii. O tak jest wydajny, stosy, pochodnie ładnie wieczorem wyglądają.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie