Uroczyste wpisanie tej inwestycji do Kontraktu Terytorialnego odbyło się podczas konferencji „Teraźniejszość i przyszłość zrównoważonego układu komunikacyjnego Podkarpacia” w poniedziałek w Jasionce.

Jak podkreślił marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, to historyczna chwila dla regionu. Ortyl podziękował również wszystkim osobom, które przyczyniły się do wpisania S19 na listę podstawową Kontraktu Terytorialnego.

„Dziś możemy powiedzieć światu, wszystkim krajom ze szlaku Via Carpatia, że Polska nadąża, a nawet wyprzedza innych w tym projekcie” – dodał Ortyl.

W trakcie uroczystości rząd reprezentował wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak, który zaznaczył, że poniedziałkowa decyzja wpłynie na rozwój całej Polski.

„Podkarpacie, jak i cały makroregion długo czekał na taką decyzję polskiego rządu. Wreszcie doczekaliśmy się takiej decyzji, która rzeczywiście wpłynie na rozwój gospodarczy Podkarpacia i całej Polski. Jestem zaszczycony, że mogę w imieniu polskiego rządu złożyć podpis pod tym dokumentem” – mówił.

Zdaniem posła PiS do Parlamentu Europejskiego Tomasza Poręby, który do wielu lat zabiega o budowę Via Carpatia, poniedziałkowa decyzja oznacza, że trasa za kilka lat będzie przebiegać przez całe Podkarpacie.

„To historyczna decyzja dla Podkarpacia. Po latach zabiegów, starań mogę dziś powiedzieć, że w najbliższych latach powstanie S19 w kierunku do Barwinka. Biorąc pod uwagę, że między Rzeszowem a Lublinem trwają już mocno zaawansowane prace, w ciągu kilku najbliższych lat droga S19 będzie przebiegać przez całe Podkarpacie" – dodał.

Kontrakt Terytorialny (KT) to umowa pomiędzy rządem a samorządem, określająca inwestycje istotne dla rozwoju kraju i województwa. Dokument ten obowiązuje w latach 2014-2023. Finansowanie inwestycji zapisanych w KT ma pochodzić z różnych źródeł, m.in. ze środków regionalnych i krajowych.

Kontrakt samorząd podkarpacia podpisał w grudniu w 2014 roku.

Droga S19 będzie częścią europejskiego szlaku Via Carpatia z Kłajpedy przez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię aż do greckich Salonik. W Polsce jej długość wyniesie blisko 700 km.

Do tej pory na Podkarpaciu gotowe są trzy fragmenty tej trasy: Stobierna-węzeł Rzeszów Wschód, węzeł Rzeszów Zachód-Świlcza i Sokołów Małopolski - Stobierna. Kolejny odcinek Świlcza-węzeł Rzeszów Południe zostanie oddany do ruchu w II połowie br. Na pozostałych odcinkach prowadzone są prace przygotowawcze lub trwa procedura przetargowa na wyłonienie wykonawców. (PAP)

autor: Wojciech Huk

edytor: Sonia Sobczyk