statystyki

Godlewski: Wiedeń wskazuje kierunek

autor: Andrzej Godlewski13.10.2017, 07:18; Aktualizacja: 13.10.2017, 08:22
Jeszcze do wiosny tego roku populistyczna FPÖ była liderem sondaży. Jednak poparcie dla niej nagle się załamało. Stało się to wiosną, kiedy na czele Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) stanął młody polityk, który przejął antyimigranckie hasła od populistów.

Jeszcze do wiosny tego roku populistyczna FPÖ była liderem sondaży. Jednak poparcie dla niej nagle się załamało. Stało się to wiosną, kiedy na czele Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) stanął młody polityk, który przejął antyimigranckie hasła od populistów.źródło: ShutterStock

Mamy austriacką sytuację. Teraz w Berlinie będzie jak w Wiedniu – lamentował jeden z niemieckich ekspertów po ogłoszeniu wyników wyborów do Bundestagu. W Niemczech, tak jak kiedyś w Austrii, rządy wielkiej koalicji sprawiły, że trzecią siłą polityczną stali się populiści. To nie pierwszy raz, kiedy nad Dunajem dzieją się rzeczy, które później powtarzają się w innych miejscach w Europie.

W niedzielnych wyborach w Austrii populiści wygrają na pewno, choć nie wiadomo, z jakiej będą pochodzić partii. Populistycznymi hasłami posługują się tam już wszystkie główne ugrupowania. Nawet ci, którzy walczą z ksenofobią, korzystają z ksenofobicznej propagandy. Czy to zapowiedź kolejnych nowości, które czekają resztę Europy?

Nieco ponad sto lat temu Wiedeń był miastem, gdzie narodziły się idee decydujące o losach Europejczyków w XX w. To tam Theodor Herzl ogłosił manifest „Państwo żydowskie”, który doprowadził do powstania ruchu syjonistycznego, a w konsekwencji państwa Izrael. W tym samym czasie rozwijał się tam polityczny antysemityzm, w którego kręgu oddziaływania znalazł się Adolf Hitler. To również wtedy w Wiedniu swoje teorie ogłaszał Zygmunt Freud, a zapoczątkowana przez niego psychoanaliza okazała się zupełnie nowym spojrzeniem na człowieka. Wreszcie to wiedeński modernizm zrewolucjonizował architekturę, malarstwo i inne dziedziny sztuki.

Oczywiście Wiedeń był wówczas wielką europejską metropolią, stolicą monarchii Habsburgów i narodowościowym tyglem, gdzie ścierały się ze sobą najróżniejsze prądy i zjawiska, które promieniowały na resztę kontynentu. A teraz? Teraz to trochę zbyt duże miasto na tak małą republikę, która w Polsce wydaje się nieważna, a jej polityka nudna. Niesłusznie. Bo genius loci działa nad Dunajem nadal i wyprzedza to, co dzieje się gdzie indziej. Taka Conchita Wurst z pewnością mogłaby coś o tym zaśpiewać.

Polakom nie chce się pracować, co najlepiej widać na przykładzie Lecha Wałęsy, który zrobił się bardziej szeroki niż wysoki” – mówił na początku lat 90. Jörg Haider, lider Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ). Wówczas w wielu miejscach na świecie panowała moda na Polskę, dzięki czemu mogliśmy zredukować nasz dług zagraniczny, przyciągać międzynarodowe inwestycje i skutecznie aspirować do NATO i UE. Takiej mody nie było w Austrii, gdzie Polacy uważani byli za część imigranckiej fali, która miała zalać alpejską republikę. Wielu Polaków chciało tam pracować i mieszkać, ale wtedy przeważnie nie mogli tego robić legalnie. Zanim staliśmy się tam turystami pożądanymi przez narciarskie kurorty, długo uważani byliśmy za tych, którzy chcą osłabić, a być może nawet zniszczyć austriackie państwo socjalne.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (7)

 • otco(2017-10-14 14:14) Zgłoś naruszenie 72

  Jeżeli nie rządzimy My , nadzwycajna kasta - to wtedy jest populizm

  Odpowiedz
 • ktoświe?(2017-10-14 12:48) Zgłoś naruszenie 40

  Czym jest populizm , kim jest populista ?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • narciarz(2017-10-13 08:28) Zgłoś naruszenie 31

  głównym tematem przedwyborczym są łapówki za Eurofighter. W ostatnim wydaniu Der Spiegel procedura rozdawania jest dokładnie opisana

  Odpowiedz
 • Populiści by Nigdy nie wygrali....(2017-10-16 08:00) Zgłoś naruszenie 01

  Gdyby nie tępe Lewactwo i ich chora presja na luzowanie wszystkiego.... I mamy efekt odwrotny - zamiast normalności - Prawicowy Ekstremizm. Zawsze tak się kończy Lewactwo

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie