Minister spraw wewnętrznych i administracji powiedział w czwartek w programie "Gość Wiadomości" TVP1, że w każdej komendzie wojewódzkiej policji i w komendzie głównej są policjanci "Archiwum X", czyli specjalnej komórki ds. niewykrytych.

"To jest bardzo ważne, że przestępcy sprzed wielu lat, którzy popełnili zbrodnie nawet kilkanaście lat temu, nie mogą czuć się bezpiecznie. Dziś w każdej komendzie wojewódzkiej policji są policjanci z biura kryminalnego, z tej sekcji +Archiwum X+, którzy zajmują się takimi sprawami" - powiedział Błaszczak.

"W Komendzie Głównej Policji też jest taka sekcja zorganizowana. Policjanci z tej sekcji zajmują się sprawami najbardziej złożonymi, najtrudniejszymi. Na tym polega właśnie sprawiedliwość, że ci, którzy dopuścili się zbrodni, nie mogą czuć się pewnie" - dodał minister.

W środę śledczy poinformowali, że zatrzymano 52-letniego mężczyznę, który może mieć związek z zabójstwem 23-latki z Krakowa w 1998 r., z której miał ściągnąć skórę. Według źródeł PAP, zatrzymanie było możliwe dzięki użyciu nowatorskich metod, w tym badań 3D fragmentów skóry zamordowanej.

Fragmenty skóry i ciała studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego Katarzyny Z. wyłowiono z Wisły 7 stycznia 1999 r. Zwłoki zostały pozbawione skóry, jej fragmenty były fachowo odcięte i wypreparowane. Dzięki badaniom genetycznym ustalono, iż ofiarą jest zaginiona w listopadzie 1998 r. studentka UJ.(PAP)

autor: Grzegorz Dyjak

edytor: Anna Małecka