statystyki

Dwanaście firm od przekrętów węglowych: Jak do Polski trafił węgiel z Donbasu

autor: Michał Potocki, Karolina Baca-Pogorzelska05.10.2017, 07:39; Aktualizacja: 05.10.2017, 08:24
węgiel kamienny

Ministerstwo Finansów poinformowało, że spółka zgłosiła przed naczelnikiem Urzędu Celnego w Katowicach zamiar rozpoczęcia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot węglowyźródło: ShutterStock

Kierowana przez separatystę z Ługańska katowicka spółka Doncoaltrade złamała polskie prawo – ustalił DGP.

– Funkcjonujemy w kraju wolnym gospodarczo. Każdy przedsiębiorca ma prawo importu, eksportu, robienia ze swoimi pieniędzmi, co uważa – tłumaczył w TVP Info minister energii Krzysztof Tchórzewski, komentując doniesienia DGP o sprowadzaniu do Polski antracytu przez Doncoaltrade, kontrolowany przez ekswiceministra energetyki samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) Ołeksandra Melnyczuka. Nam z ministrem Tchórzewskim nie udało się skontaktować.

Zdzisław Gawlik, minister skarbu w rządzie PO–PSL, mówi DGP, że sprowadzanie węgla z okupowanych terytoriów Ukrainy jest nie do zaakceptowania. – Służby nie do końca zdały egzamin – powiedział, przyznając, że nie dotyczy to tylko obecnego rządu. – Nie miałem wiedzy o Doncoaltrade i jego działalności – zastrzega. ABW wciąż nie odpowiedziała na nasze pytania. O komentarz poprosiliśmy też Prokuraturę Krajową – bezskutecznie.

CZARNA SIATKA MELNYCZUKA

CZARNA SIATKA MELNYCZUKA

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Tymczasem jak ustalił DGP, Doncoaltrade złamał polskie prawo. Ministerstwo Finansów poinformowało, że spółka zgłosiła przed naczelnikiem Urzędu Celnego w Katowicach zamiar rozpoczęcia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot węglowy. W danych widnieje ul. Słowackiego w Katowicach, pod którym to adresem w rejestrze resortu firma figuruje do dziś. Tyle że według KRS od 2013 r. mieści się ona przy ul. Barbary. Na zmianę danych przepisy dają tydzień.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie